حل مشکل کار نکردن دکمه پاور در گوشی اندروید

solve-the-problem-of-not-working-the-power-button-on-the-android-phone-pic

با اینکه در طراحی گوشی های هوشمند سعی می شود تا دکمه های فیزیکی حذف گردد ، با این حال دکمه پاور همچنان وجود دارد و بسیاری از اقدامات لازم را از طریق آن انجام می دهیم. دکمه روشن خاموش یا همان دکمه Power یکی از مهمترین قابلیت های گوشی اندروید می باشد. شاید اسم این دکمه باعث شود تصور کنید که فقط برای خاموش و روشن کردن گوشی کاربرد دارد ، در حالی که بسیاری از عملکرد های گوشی اندروید از طریق همین دکمه کنترل می شود. به همین دلیل در صورتی که دکمه پاور دچار آسیب شود این امکان از شما سلب خواهد شد. از آنجایی که اختلال در عملکرد این دکمه می تواند مشکلات بسیاری را برای کاربر ایجاد خواهد کرد ، در این مطلب روش های حل مشکل کار نکردن دکمه پاور در گوشی اندروید را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

بیشتر بخوانید: روش های ایجاد محدودیت استفاده از گوشی های اندروید

حل مشکل کار نکردن دکمه پاور در گوشی اندروید با استفاده از نرم افزار

روش های روشن کردن و حل مشکل کار نکردن دکمه پاور در گوشی اندروید

خراب بودن دکمه پاور باعث می‌ شود تا روشن و خاموش کردن گوشی کمی با مشکل مواجه باشد. برای حل مشکل کار نکردن دکمه پاور در گوشی اندروید ، در صورتی که گوشی شما هنوز باتری دارد ، سعی کنید تا از خاموش شدن آن جلوگیری نمایید. برای این کار از طریق کابل ، گوشی خود را به کامپیوتر متصل کنید. همچنین با اتصال گوشی به شارژر صفحه تلفن همراه شما روشن و فعال می شود. از طرفی نیز هنگام برقراری تماس با شما صفحه گوشی به طور خودکار روشن می شود. استفاده از دکمه دوربین یا Camera نیز می تواند به روشن کردن صفحه گوشی کمک کند. با این حال اگه تلفن همراه شما کاملا خاموش باشد روشن کردن آن مشکل کمی سخت خواهد شد. در بعضی از تلفن های همراه با اتصال به کامپیوتر دستگاه روشن می شود. همچنین در برخی از تلفن‌ های همراه می ‌توانید با نگه داشتن دکمه صدا به مدت چند ثانیه گوشی خود را روشن کنید. اگر USB debugging را قبلا فعال کرده باشید ، روشن کردن گوشی از طریق نصب ADB با استفاده از Command prompt امکانپذیر است. با کمک این روش ها می توانید صفحه تلفن هوشمند خود را فعال کنید و از امکانات آن بهره ببرید. با این حال توصیه می کنیم از روش هایی که در بخش بعدی به آن ها اشاره خواهیم کرد برای رفع این مشکل استفاده نمایید.

بیشتر بخوانید: راهکار های عیب یابی گوشی اندروید

روش های حل مشکل کار نکردن دکمه پاور در گوشی اندروید

پاک کردن اطراف دکمه پاور: بیشتر اوقات تجمع گرد و خاک در اطراف دکمه پاور می تواند مانع از عملکرد درست آن شود. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم برای حل مشکل کار نکردن دکمه پاور در گوشی اندروید اطراف آن را به خوبی تمیز کنید. برای این کار قاب پشت گوشی را باز کنید و از طریق اسپری هوای فشرده شده یا خلال دندان با احتیاط و به آرامی اطراف آن را از آلودگی‌ های موجود بزدایید. بعد از این کار مجددا دکمه پاور را چک کنید.

استفاده از USB debugging و ADB: هنگام آسیب دیدن دکمه پاور ، فعال کردن USB debugging باعث می شود تا دسترسی به گوشی را به طور کامل از دست ندهید. به این منظور وارد منوی Settings شوید و از گزینه های موجود روی  Developer Options تپ نمایید. اگر این گزینه برای شما نمایش داده نمی شد وارد بخش About phone شوید و روی گزینه Build number چندین بار تب کنید تا پیغامی با عنوان You are now a developer روی صفحه شما نمایش داده شود. سپس Developer options را فعال کنید و USB debugging را بیابید و آن را نیز فعال نمایید. سپس بعد از فعال کردن USB debugging از ابزار ADB کمک بگیرید. برای این کار از طریق کابل گوشی خود را به کامپیوتر متصل نمایید. سپس CMD را در کامپیوتر خود باز کنید و دستور adb devices را جای گذاری کنید تا گوشی شما توسط سیستم شناسایی شود. در صورتی که سیستم شما شناسایی شده بود دستور fastboot continue را وارد نمایید. زمانی که این دستورات اجرا شد می توانید از گوشی خود استفاده کنید. همچنین با به کارگیری دستور adb reboot می توانید گوشی خود را Rebbot نمایید.

پیشنهاد می کنیم مطلب مهمترین دلایل هنگ کردن گوشی اندروید را نیز مطالعه نمایید.

حل مشکل کار نکردن دکمه پاور در گوشی اندروید با استفاده از نرم افزار

استفاده از نرم‌ افزارهای جایگزین برای دکمه پاور یا روشن و خاموش تلفن همراه می تواند در حل مشکل کار نکردن دکمه پاور در گوشی اندروید بسیار کاربردی و مفید واقع شود. اما در این قسمت برخی از این نرم افزارها را معرفی خواهیم کرد.

Power botton to volume botton: استفاده از این برنامه به شما این امکان را می دهد تا دکمه صدا را جایگزین دکمه پاور نمایید.

Gravity screen: هنگامی که این برنامه را بر روی تلفن همراه خود نصب نمایید ، هرگاه گوشی را بلند کنید ، صفحه نمایش روشن می شود و هنگامی که آن را روی میز یا جیب خود نیز قرار دهید صفحه خاموش می شود.

Proximity Actions: با استفاده از این برنامه می توانید از حرکت دست برای روشن و خاموش شدن صفحه استفاده نمایید. یعنی هنگامی که دست خود را جلوی اسکرین حرکت دهید ، صفحه تلفن همراه شما روشن و خاموش می شود.

Shake to lock/unlock: این برنامه بسیار کم حجم و در عین حال کاربردی می باشد که با استفاده از آن می توانید از طریق تکان دادن تلفن همراه ، صفحه آن را روشن و خاموش نمایید.

شاید بتوان گفت استفاده از نرم افزار برای کسانی دکمه پاور تلفن همراه آن ها دچار آسیب شده است ، می‌ تواند برای مواقعی که امکان استفاده از روش های دیگر نیست ، بسیار مفید و کاربردی واقع شود.