حل مشکل کار نکردن موس و کیبورد

solve-problem-not-working-mouse-and-keyboard-pic-4

مهمترین بخش های یک کامپیوتر که استفاده از آن ها در به کارگیری راحت تر از کامپیوتر تاثیرگذار است ، کیبورد و موس می باشد. گاهی اوقات برخی از اختلالات و مشکلاتی که می تواند رخ دهد در از کار افتادن این قطعات موثر خواهند بود و در نتیجه کاربر حین استفاده از سیستم به مشکل خواهد خورد. در این حالت کار کردن با کامپیوتر و لپ ‌تاپ بسیار سخت است و حتی گاهی کاربر امکان استفاده از کوچک ترین قابلیت ها را نخواهد داشت. در واقع می ‌توان گفت موس و کیبورد کاربردی ترین قطعات و تجهیزاتی هستند که قطعا وجود آن ها حین استفاده از کامپیوتر اهمیت بسیار زیادی دارد. البته جای نگرانی وجود ندارد و با چند اقدام ساده می توان این مشکلات را برطرف کرد. در ادامه مطلب با آموزش حل مشکل کار نکردن موس و کیبورد همراه برتر رایانه باشید.

بیشتر بخوانید: آموزش روش های اتصال موس به گوشی و تبلت

حل مشکل کار نکردن موس و کیبورد با چند اقدام ساده

ری استارت کردن: برای حل مشکل کار نکردن موس و کیبورد در ویندوز ، در مرحله اول سیستم خود را ری استارت کنید. بسیاری از مشکلات با این روش ساده برطرف می‌ شوند. البته روش‌ های مختلفی برای ری استارت کردن وجود دارد. برای مثال می ‌توانید دکمه‌ های Alt + F4  را فشار دهید. سپس Restart را انتخاب کنید و OK را بزنید.

آموزش حل مشکل کار نکردن موس و کیبورد

چک کردن اتصالات کیبورد و موس: در مرحله بعد برای حل این مشکل اتصالات را چک کنید. ممکن است کابل دستگاه به درستی به کامپیوتر شما وصل نشده باشد ، شل شده باشد یا اصلا آن را متصل نکرده باشید. حتی ممکن است کابل دستگاه دچار آسیب و خرابی شده باشد یا آن را به پورتی وصل کرده باشید که به درستی کار نمی کند. این مشکل زمانی که از دستگاه‌ های بی سیم استفاده می ‌کنید ، ممکن است بیشتر رخ بدهد. اگر از موس و کیبورد بی سیم استفاده می ‌کنید ، چک کنید که دانگل آن‌ ها به کامپیوتر شما وصل است یا خیر. همچنین زمانی که از موس و کیبورد بلوتوثی استفاده می ‌کنید ، چک کنید که آیا در Settings وجود دارند یا خیر و اگر نیاز است با دستگاه Pair شوند ، این کار انجام شده شده باشد.

تمیز کردن قطعات: در برخی موارد علت کار نکردن موس لپ تاپ و کامپیوتر و همچنین کیبورد آن ، کثیف شدن و جرم گرفتن دستگاه است. وقتی هنگام کار با سیستم خود غذا می خورید یا دست آلوده خود را به آن‌ها بزنید و… این آلودگی‌ ها وارد کیبورد و موس می‌ شود. بهتر است کیبورد و درز های موس را تمیز کنید. برای این کار می‌ توانید از برس نرم و کوچکی استفاده کنید. امکان بکارگیری گوش پاک کن و خلال دندان نیز وجود دارد.

بیشتر بخوانید: آموزش تنظیمات موس کامپیوتر در انواع ویندوز

چند روش دیگر برای حل مشکل کار نکردن موس و کیبورد

نصب مجدد درایور: از این روش نیز می توانید برای حل مشکل کار نکردن موس و کیبورد کمک بگیرید. برای حذف و نصب مجدد درایور ابتدا دکمه Windows + X را فشار دهید و یا اینکه روی منوی استارت راست کلیک نموده و گزینه Device Manager را بزنید. سپس روی Mice and other pointing devices دو بار کلیک کنید تا باز شود. در ادامه موسی که کار نمی کند را انتخاب نموده و Uninstall device را بزنید.

آموزش کامل روش های حل مشکل کار نکردن موس و کیبورد

در مرحله بعد پس از اینکه تیک گزینه Attempt to remove the driver for this device را زدید ، روی Uninstall کلیک نمایید. سپس این اقدامات را برای کیبورد نیز انجام دهید. یعنی بعد از انتخاب کیبورد روی آن دوبار کلیک نموده و درایور آن را حذف نمایید. وقتی این کار را انجام دادید سیستم را ری استارت نموده و بعد از روشن شدن ویندوز به طور خودکار درایور ها را نصب می‌ کند.

آپدیت کردن درایور: برای این کار وارد بخش Device Manager شوید و روی Keyboard دوبار کلیک کنید. روی کیبورد راست کلیک نموده و گزینه Update driver را بزنید. سپس Search automatically for drivers را انتخاب نمایید. با انجام این کار ویندوز اسکن را آغاز می‌ کند تا بهترین درایور را برای سیستم شما دانلود و سپس نصب کند. دقیقاً همین مراحل را برای Mice and other pointing devices نیز انجام دهیم و در انتها مشکل رامجدداً بررسی کنید.

استفاده از عیب یاب ویندوز: برای حل این مشکل با استفاده از عیب یاب ویندوز ، Windows + I را فشار دهید تا صفحه تنظیمات به شما نمایش داده شود. سپس از سمت چپ System را انتخاب نموده و از منوی سمت راست روی Troubleshoot بزنید. در ادامه روی Other troubleshooters کلیک کنید و بعد از پیدا کردن گزینه Keyboard روی دکمه Run که در مقابل آن قرار دارد بزنید. توجه داشته باشید که این روش تنها برای رفع مشکل کیبورد کاربرد دارد.

حل مشکل کار نکردن موس و کیبورد با چند اقدام ساده