آموزش ساخت پاورپوینت حرفه ای

professional-training-making-powerpoint-pic-1

در صورتی که قصد دارید برای ارائه دانشگاه و موارد این چنینی پاورپوینتی را آماده کنید، لازم است نکاتی را رعایت کرده و به این صورت پاورپوینتی کاملاً اصولی تهیه نمایید. در واقع ساخت پاورپوینت حرفه ای احتیاج به مطالعه در رابطه با قواعد آن دارد به همین دلیل فرقی نمی کند که تا چه اندازه با پاورپوینت آشنا باشید و بهتر است تا در رابطه با اصول کلی ساخت پاورپوینت مطالعه نمایید. به همین دلیل در ادامه این مطلب قصد داریم تا در رابطه با نحوه ساخت پاورپوینت اصولی و حرفه ‌ای توضیحات کاملی را خدمت شما عزیزان ارائه دهیم.

بیشتر بخوانید: آموزش کامل کشیدن جدول در پاورپوینت

برای ساخت پاورپوینت حرفه ای موارد زیر را رعایت کنید

رنگ بندی مناسبی را برای اسلاید ها انتخاب نمایید

برای ساخت پاورپوینت حرفه ای توصیه می کنیم تا حتماً به رنگ بندی اسلاید ها توجه داشته باشید. در واقع رنگی که شما در سیستم خود مشاهده می کنید با رنگی که توسط ویدئو پروژکتور نمایش داده می شود تفاوت دارد چرا که کیفیت ویدیو پروژکتور ها با کامپیوتر شما متفاوت هستند و رنگ را با وضوح بالا نمایش نمی دهند. بنابراین بهتر است قبل از تهیه پاورپوینت کیفیت پخش ویدئو پروژکتور را بررسی کنید. علاوه بر آن برخی از رنگ ها مانند زرد و قرمز باعث خستگی چشمان مخاطب می شوند و بهتر است تا آن ها را با رنگ های گرم از جمله آبی جایگزین کنید.

بیشتر بخوانید: بهترین روش های افزودن فونت به پاورپوینت

از جملات استفاده نکنید

اسلاید های پاورپوینت نمایانگر موارد کلی می باشند و به هیچ عنوان نباید در هنگام تهیه اسلاید از جملات یا پاراگراف ها استفاده کنید چرا که امکان خواندن جملات طولانی برای افراد حاضر مشکل می شود. همچنین با توجه به کاربرد های پاورپوینت نوشتن جمله غیر حرفه ای به نظر می رسد. بنابراین سعی کنید تا از یک تیتر کلی، تصاویر، نمودارها و اینفوگرافیک ها استفاده نمایید.

ساخت پاورپوینت حرفه ای با تهیه اسلاید مناسب

استفاده از اینفوگرافیک ها

استفاده از اینفوگرافیک ها باعث می شود تا بتوانید مطالب زیادی را در قالب یک اسلاید به مخاطبان ارائه دهید. بنابراین بهتر است تا برخی از اسلاید ها را به صورت اینفوگرافی طراحی کنید البته در صورتی که در تمامی اسلاید ها این کار را تکرار نمایید باعث خستگی مخاطب خواهد شد.

ساخت پاورپوینت حرفه ای - استفاده از اینفوگرافیک

زمان را در نظر بگیرید

در هنگام تهیه پاورپوینت حتماً زمان اختصاص داده شده به خود را در نظر بگیرید و بررسی کنید که آیا این حجم از مطالب در زمان مورد نظر قابل ارائه می باشند یا خیر؟ سپس اسلاید ها را کامل کنید.

نکات مهم ساخت پاورپوینت حرفه ای

انتخاب فونت مناسب

یکی از مهم ترین نکاتی که در هنگام ساخت پاورپوینت حرفه ‌ای لازم است به آن توجه شود انتخاب فونت مناسب می باشد در هنگام انتخاب فونت لازم است دقت داشته باشید تا فونتی را به کار ببرید که از فاصله دور به راحتی قابل مشاهده باشد. علاوه بر آن رنگ فونت مورد نظر بسیار مهم می باشد و بهتر است تا کاملاً مخالف با رنگ زمینه انتخاب شود.

از فایل چند رسانه ‌ای استفاده کنید

در پاورپوینت امکان استفاده از فایل های چند رسانه ای مانند ویدیو، عکس، موزیک و… وجود دارد و بهتر است تا حتماً از تصاویر مختلف در اسلاید های تان استفاده کنید و عکس هایی را انتخاب نمایید که دارای کیفیت بسیار بالایی باشند، این باعث جلب توجه بیشتر مخاطب می شود. علاوه بر آن در صورتی که از ویدیو استفاده کنید و برخی از نکات را به این صورت آموزش دهید جذابیت ارائه شما افزایش می یابد. توجه داشته باشید که ویدیو را داخل اسلاید ها به کار ببرید تا برای پخش آن احتیاجی به جستجو در فایل ها و پوشه های مختلف نداشته باشید.

بیشتر بخوانید: بهم ریختن فونت فارسی و انگلیسی در پاورپوینت

قالب پاورپوینت

همان طور که میدانید در پاورپوینت قالب های مختلفی وجود دارد که توصیه می ‌کنیم تا قالب هایی را انتخاب کنید که بیشترین کارایی را برای شما داشته باشند. البته امکان ویرایش قالب وجود دارد و شما می توانید برای اسلاید ها نیز انیمیشن در نظر بگیرید تا ارائه شما برای مخاطبان جذاب تر شود‌.

ساخت پاورپوینت حرفه ای برای ارائه

موسیقی پس زمینه

بهتر است تا از موسیقی پس زمینه در پاورپوینت استفاده نکنید چرا که یک پاورپوینت حرفه ای نباید موسیقی پس زمینه داشته باشد. در واقع موسیقی باعث کاهش تمرکز می شود و ممکن است در ارائه شما مشکلاتی را ایجاد نماید به همین دلیل تنها در صورت نیاز از موسیقی استفاده نمایید.