روش های پیشگیری از سرقت موبایل

mobile-theft-prevention-methods-pic-1

سرقت گوشی موبایل یکی از اتفاقات بسیار آزار دهنده ای است که ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد. امروزه سارقین با استفاده از حواس پرتی مردم به راحتی و در کوتاه ترین زمان ممکن گوشی آن ها را می دزدند. به همین علت بهتر است تا با استفاده از روش هایی از سرقت موبایل خود جلوگیری کنیم و یا راهکار هایی را به کار ببریم تا بعد از سرقت، گوشی ما قابل ردیابی باشد. بنابراین در این مقاله قصد داریم تا تمامی این موارد را به صورت مفصل شرح دهیم که امیدواریم مورد توجه شما عزیزان واقع شود. لطفاً در ادامه همراه ما باشید.

بیشتر بخوانید: راه های افزایش عمر گوشی موبایل و سایر گجت ها

مهم ترین روش ‌های پیشگیری از سرقت موبایل

گوشی خود را در جای امنی قرار دهید!

سعی کنید تا همیشه گوشی موبایل خود را در جیب جلوی شلوار تان قرار دهید. به این ترتیب سرقت موبایل شما به هیچ عنوان اتفاق نخواهد افتاد. چرا که سارقان همچنین ریسکی را قبول نمی‌کنند و نمی‌توانند به این صورت موبایلتان را بدزدند. اما در صورتی که آن را در جیب پشت شلوار قرار دهید و یا درون کیف دستی خود بگذارید احتمال دزدیده شدن کیف و به سرقت رفتن گوشی موبایل تان بسیار بالا خواهد بود. بنابراین این نکته را حتماً مد نظر قرار دهید تا از دزدیده شدن گوشی تان پیشگیری نمایید.

گوشی خود را در محل‌های عمومی دست نگیرید!

سعی کنید گوشی موبایل خود را در خیابان ها و اماکن عمومی از جیبتان خارج نکنید و در صورتی که تماس ضروری برایتان پیش آمد از هندزفری استفاده کنید. در غیر این صورت دزدان به راحتی می توانند گوشی شما را بدزدند و این اتفاق کمتر از چند ثانیه رخ خواهد داد.

بیمه کردن گوشی موبایل

با توجه به افزایش قیمت گوشی بهتر است تا گوشی موبایل خود را بیمه کنید. این مسئله کمک می کند تا در صورت دزدیده شدن گوشی تان بتوانید تا ۸۰ درصد از مبلغ ارزش آن را دریافت کنید. به همین علت در صورت دزدیده شدن گوشی تان نگرانی از این بابت پیش نخواهد آمد و بیمه ضرر و زیان ها را جبران می کند.

بیشتر بخوانید: پیدا کردن رمز وای فای ذخیره شده در گوشی موبایل

راه های ردیابی در سرقت موبایل

فعال سازی قابلیت Find My Device

با فعال سازی قابلیت Find My Device در گوشی اندروید و قابلیت Find My iPhone در گوشی های ios به راحتی می توانید موقعیت مکانی گوشی خود را از طریق سایر لوازم الکترونیکی مانند: کامپیوتر، لپ تاپ، تبلت و گوشی موبایل ردیابی کنید. به همین علت در صورت سرقت موبایل خود می توانید به راحتی موقعیت مکانی گوشی تان را تشخیص داده و به این صورت آن را پیدا کنید. برای فعال کردن این قابلیت مراحل زیر را در اندروید دنبال کنید:

مرحله ۱: ابتدا به تنظیمات گوشی خود بروید و از آن قسمت وارد بخش Google یا Google Settings شوید. در برخی گوشی ها تنظیمات گوگل در تنظیمات اصلی قرار نگرفته و برای آن برنامه ی جداگانه ای تعریف شده است.

سرقت موبایل - تنظیمات گوگل

مرحله ۲: حال وارد قسمت Security شوید.

سرقت موبایل - تغییر تنظیمات گوگل

مرحله ۳: روی گزینه Find My Device تپ کنید.

سرقت موبایل - روشن کردن قابلیت پیدا کردن لوکیشن موبایل

مرحله ۴: در صورتی که این گزینه خاموش است روی دکمه کشویی کنار آن تپ کنید و آن را انتخاب و روشن نمایید.

سرقت موبایل - روشن کردن لوکیشن یاب

مرحله ۵: حال گوشی شما قابل ردیابی است و شما می توانید از طریق سه گزینه Find My Device، Web و Google نیز اطلاعات خود را کامل کنید و به راحتی به موبایل خود دسترسی داشته باشید.

نوشتن یادداشت روی لاک اسکرین

در تمامی گوشی های اندروید و آیفون قابلیتی وجود دارد که با استفاده از آن می توانید یادداشتی را روی صفحه لاک اسکرین گوشی خود ایجاد کنید. به این ترتیب می توان با یادداشت شماره تماس یا هر نوشته دیگری که به آن علاقه مندید از به سرقت رفتن گوشی تان جلوگیری کنید، چرا که به این صورت ممکن است کسی گوشی شما را پیدا کرده و با شما تماس بگیرد.

بیشتر بخوانید: ۴ نشانه هک شدن گوشی های موبایل شما

دیگر راهکار های جلوگیری از دزدیده شدن گوشی موبایل

شما می توانید با قرار دادن یک پسورد قوی که بهتر است ترجیحاً از اعداد و همچنین اثر انگشت برای آن استفاده کنید نیز شرایطی را فراهم نمایید که دسترسی به اطلاعات گوشی موبایلتان سخت تر شود. همچنین در صورتی که پین سیم کارت را نیز فعال کنید، در هنگام خاموش و روشن شدن دستگاهتان باید ابتدا پین سیم کارت وارد شود و سپس می توان با وارد کردن پسورد گوشی از آن استفاده نمود. بنابراین به این صورت می توان دسترسی به اطلاعات داخل موبایل را کاهش داده و از سرقت آن جلوگیری به عمل آورد.