روش های رفع نویز ضبط ماشین

رفع نویز ضبط ماشین - وب سایت برتر رایانه

متاسفانه نویز ضبط ماشین یکی از مشکلاتی است که باعث می ‌شود تا نتوان در حین رانندگی موسیقی مورد علاقه خود را گوش داده و یا از طریق رادیو کانال های مختلف را دنبال کرد. این مشکل به علت خرابی ضبط ماشین ایجاد نمی شود و عوامل مختلفی می‌ تواند باعث آن شود. در واقع برخی از قطعات ماشین مثل موتور، برف پاک کن، دینام و… باعث ایجاد میدان الکتریکی و در نهایت ایجاد نویز روی ضبط می شوند. علاوه بر آن گوشی موبایل شما نیز قادر به ایجاد میدان الکتریکی خواهد بود و ممکن است این مشکلات را ایجاد کند. با توجه به این مسئله در ادامه این مطلب قصد داریم تا مهم ترین روش های رفع نویز ضبط ماشین را به شما عزیزان آموزش دهیم. امیدواریم این مطلب مورد توجه تان قرار گیرد.

بیشتر بخوانید: نحوه اتصال گوشی به ضبط ماشین

بررسی علت و روش های رفع نویز ضبط ماشین

بررسی کابل ها

اولین مسئله ای که برای رفع نویز ضبط ماشین لازم است بررسی نمایید کابل های مربوطه می باشند. در واقع اگر کابل آنتن بدون محافظ باشد میدان الکتریکی ایجاد کرده و باعث مشکل در ضبط خواهد شد. همچنین در برخی از مواقع کابل های PCA که به اجزای صوتی اتومبیل متصل هستند چنین مشکلاتی را ایجاد می کنند. برای بررسی اینکه این کابل ها خراب شده اند یا خیر می توانید آن ها را از آمپلی فایر جدا کرده و سپس هر دو طرف کابل را به جک ورودی چپ و راست آمپلی فایر وصل کنید. بعد از این کار موتور و ضبط ماشین را روشن نمایید و بررسی کنید که آیا همچنان نویز ایجاد می شود یا خیر؟ در صورتی که مشکل رفع شد می‌توانید کابل را از رسیور جدا کنید.

در برخی از مواقع تمامی کابل ها سالم هستند اما همچنان مشکل ایجاد می شود. در چنین شرایطی توصیه می کنیم تا کابل های پچ را در فاصله ۴۰ تا ۵۰ سانتی متر از کابل برق قرار دهید و اجازه ندهید تا این کابل ها به یکدیگر برخورد کنند. همچنین ممکن است خرید کابل ارزان قیمت و بی کیفیت چنین مشکلاتی را ایجاد نماید. بنابراین توصیه می‌ کنیم تا اگر این مشکل رفع شد کابل ها را تعویض کرده و حتما کابلی استاندارد و با کیفیت را جایگزین کنید.

رفع نویز ضبط ماشین - بررسی کابل ها

بیشتر بخوانید: دانلود بهترین موزیک پلیر های آفلاین اندروید

بررسی آنتن

در برخی از مواقع این مشکل از طریق آنتن ایجاد می شود به همین دلیل بهتر است تا برای بررسی، آنتن را از برق بکشید و کابل های پچ را به آمپلی فایر متصل کنید. در صورتی که نویز از بین رفت مشکل از آنتن بوده و می توانید با خریداری یک نویزگیر آنتن این مشکل را کاملاً برطرف نمایید.

بهترین راهکار های رفع نویز ضبط ماشین

رفع نویز رادیو

برای رفع نویز ضبط ماشین در هنگامی که رادیو فعال است بهتر است تا در هنگام جابجایی بررسی نمایید که این مشکل به صورت ثابت برقرار است یا نویز ایجاد شده کم و زیاد می شود؟! در واقع بسیاری از مشکلات ایجاد شده به فرستنده رادیو و آنتن دهی آن بر می‌گردد و نمی توان راهکاری را برای حل آن ارائه داد. همچنین ممکن است اتصالات مختلف ضبط ‌ماشین شل شده باشند و یا خوردگی در سطح آنها ایجاد شود. بنابراین توصیه می کنیم تا پنل داشبورد را برداشته و سپس این مسئله را بررسی نمایید. در صورتی که سیم ها آسیب دیده اند آنها را تعویض کنید و همچنین پوشش یونولیتی را محکم نمایید.

رفع نویز ضبط ماشین - بررسی آنتن رادیو

بیشتر بخوانید: بهترین موزیک پلیر های ویندوز

رفع نویز استاتیک

گاهی اوقات نویز استاتیک در خود سیستم ایجاد می شود و باعث بروز چنین مشکلاتی خواهد بود. برای رفع این مشکل کافی است تا فویل محافظ مغناطیسی خریداری کرده و استفاده کنید. به این ترتیب از قسمت پشت گیرنده محافظت خواهد شد و نویز استاتیک به حداقل می رسد.

بررسی سیم اسپیکر ها

گاهی اوقات سیم اسپیکر یا بلندگو باعث می ‌شود تا نویز استاتیک در سیستم ایجاد شود. برای چک کردن این مسئله می‌ توانید ابتدا ضبط ماشین را خاموش کرده و سپس سیم های بلندگو را از آمپلی فایر جدا کنید. پس از آن ماشین را روشن کرده و بررسی نمایید که نویز مجدداً ایجاد می شود یا خیر؟ پس از آن در صورتی که مشکل از سیم بلندگو بود از فویل محافظ برای آن استفاده کرده و در هنگام نصب مجدد توجه داشته باشید که سیم ها به صورت کامل متصل شده باشند و هیچ نقطه گپی باقی نماند.

رفع نویز ضبط ماشین - بررسی سیم اسپیکر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *