آموزش رمز گذاشتن روی کامپیوتر

learning-to-encrypt-on-a-computer-pic-1

اگر شما هم از جمله افرادی هستید که فایل ها و محتواهای مهم خود را در  کامپیوتر یا لپ تاپ خود نگه می دارید ، پیشنهاد می ‌کنیم حتماً روی سیستم خود رمز بگذارید. در واقع رمز گذاشتن روی کامپیوتر اصلی ترین و مهمترین اقدامی است که هنگام راه اندازی کامپیوتر باید انجام دهید. چرا که اگر رمز ویندوز شما فعال نباشد ، افراد به راحتی می تواند به سیستم شما ورود نموده و به اطلاعات درون آن دسترسی پیدا کنند. شما برای رمزگذاری روی کامپیوتر خود امنیت اطلاعات خود را تضمین می کنید. البته نوع رمز نیز در میزان امنیت تاثیر گذار است. در هر حال استفاده از پسورد برای کسانی که نمی خواهند افراد به اطلاعات مهم آن ها دسترسی داشته باشند و همچنین کسانی که از لپ تاپ خود در محل کار یا مکان های عمومی استفاده می کنند ، بسیار مفید و کاربردی است.

بیشتر بخوانید: نحوه‌ گذاشتن رمز و پسورد روی فایل ورد

نحوه رمز گذاشتن روی کامپیوتر

حتما برای شما پیش آمده است که هنگام نصب ویندوز با پیغامی مواجه شدید که از شما می خواهد رمز عبور مناسبی برای سیستم خود انتخاب کنید. در بیشتر موارد اکثر افراد از این مرحله گذر می کند. با این که بهترین حالت آن این است که در هنگام نصب ویندوز این فرایند را انجام دهید اما اگر به هر دلیلی این اقدام را انجام ندادید ، می‌توانید بعد از نصب ویندوز و راه اندازی سیستم این فرایند را انجام دهید. قطعاً گذاشتن پسورد روی کامپیوتر بهترین گزینه برای جلوگیری از دسترسی های غیر مجاز و ناشناخته به سیستم می باشد. شما با فعال سازی این قابلیت دسترسی به اطلاعات را تا حد زیادی محدود می کنید.

اگر قصد رمز گذاشتن روی کامپیوتر خود را دارید به دقت مراحل زیر را دنبال کنید:

در مرحله اول برای ایجاد پسورد روی سیستم کامپیوتر یا لپ تاپ خود از طریق قابلیت جستجو در قسمت Start منوی Settings را بیابید و روی آن کلیک کنید. با این کار پنجره جدیدی به شما نمایش داده می شود که باید از گزینه های نمایش داده شده ، Accounts را انتخاب نمایید.

رمز گذاشتن روی کامپیوتر و اعمال تغییرات در آن

دوباره گزینه های جدیدی به شما نمایش داده خواهد شد که برای گذاشتن پسورد روی سیستم خود باید وارد بخش Sign-in options شوید.

با اسکرول کردن صفحه به سمت پایین گزینه Password را بیابید و روی دکمه Add کلیک نمایید تا قابلیت رمز گذاری روی کامپیوتر برای شما فعال شود.

رمز گذاشتن روی کامپیوتر و شخصی سازی آن

سپس در پنجره باز شده رمز مورد نظر خود را برای قفل صفحه ویندوز وارد کنید. در دو فیلد اول باید رمز مورد نظر خود را بدون ایراد وارد کنید و در فیلد سوم عبارتی را به عنوان راهنما تعیین نمایید تا در هنگام فراموشی این عبارت به شما در یادآوری رمز کمک کند. بعد از وارد کردن اطلاعات روی دکمه Next کلیک کنید.

نحوه رمز گذاشتن روی کامپیوتر

بیشتر بخوانید: چند روش تغییر رمز جیمیل در گوشی و کامپیوتر | نحوه تغییر رمز جیمیل

رمز گذاشتن روی کامپیوتر و شخصی سازی آن

روشی که در بخش قبل شرح دادیم ساده ترین روش برای رمز گذاشتن روی کامپیوتر می باشد. همچنین شما می توانید برای شخصی سازی و ایجاد تنظیمات دیگر برای آن از روش های زیر استفاده کنید.

تنظیم صفحه قفل: شما می توانید برای صفحه قفل ویندوز خود تصویر دلخواه را انتخاب نمایید. برای اینکار بعد از ورود به صفحه Settings از طریق منوی Start وارد بخش Personalizations شوید. سپس از صفحه نمایش داده شده گزینه Lock Screen را بیابید و روی آن کلیک کنید. سپس می توانید از طریق منوی کشویی Background نوع تصویر صفحه قفل خود را انتخاب کنید. شما با کلیک روی گزینه Picture می توانید از تصاویر پیش فرض به این منظور کمک بگیرید.

همچنین می توانید با کلیک روی دکمه Browse تصویر مورد نظر خود را از سیستم انتخاب کنید.

تنظیم زمان قفل ویندوز: علاوه بر این مورد می توانید زمان Lock Screen ویندوز خود را به شکل دلخواه تنظیم نمایید. برای این کار در مرحله اول از طریق منوی Settings ، وارد بخش Personalizations شوید و از منوی سمت چپ گزینه Lock Screen را انتخاب نمایید. سپس گزینه Screen timeout settings را بیابید و روی آن کلیک نمایید. با این کار صفحه جدیدی برای شما باز می شود که امکان مدیریت تنظیمات مربوط به حالت خاموشی سیستم را به شما می دهد. در بخش When plugged in , turn off after  از  فیلد کشویی ، زمان مورد نظر خود را تعیین نمایید.

روش های رمز گذاشتن روی کامپیوتر

از این طریق می توانید تغییرات دلخواه را در در قفل صفحه ویندوز خود ایجاد کنید.

در این مطلب از برتر رایانه ساده ترین روش قرار دادن پسورد برای کامپیوتر را مورد بررسی قرار دادیم و نکاتی را برای شخصی سازی آن ارائه نمودیم. امیدواریم که این مطلب برای شما مفید و کاربردی واقع شده باشد.