آموزش روش های رفع مشکل صدا در ویندوز ۱۱

learn-methods-to-fix-sound-problems-in-windows-11-pic-4

یکی از مشکلاتی که حین استفاده از نسخه های مختلف ویندوز رخ می دهد ، بروز مشکل صدا است. این قضیه در ویندوز ۱۱ که آخرین نسخه از این سیستم عامل می باشد نیز صدق می ‌کند و برخی از اختلالات باعث به وجود آمدن این مسئله می ‌شود. کار کردن با ویندوز هنگامی که صدای آن دچار مشکل شده یا به طور کلی قطع باشد بسیار دشوار است و حتی می تواند عملکرد شما را با مشکل مواجه کند. قطعاً این موضوع بسیار آزار دهنده است که با توجه به این مسئله در این مطلب از برتر رایانه به آموزش روش های رفع مشکل صدا در ویندوز ۱۱ می ‌پردازیم تا در صورت بروز این مشکل به راحتی بتوانید آن را حل کنید.

بیشتر بخوانید: ضبط صدا در ویندوز

اولین اقدامات برای رفع مشکل صدا در ویندوز ۱۱

چک کردن اتصالات: اولین کاری که برای رفع مشکل صدا در ویندوز ۱۱ باید انجام دهید ، چک کردن اسپیکر و اتصالات کابل های مربوط به آن است ؛ چرا که امکان شل شدن کابل ها و متصل کردن اشتباهی آن ها به پورت غیر مرتبط وجود دارد. این اشتباه کوچک و ساده به راحتی می‌ تواند عملکرد اسپیکر ها را تحت تاثیر قرار دهد. همچنین در صورتی که اسپیکر بلوتوثی ، هندزفری و هدست به سیستم خود وصل کرده اید آن ها را نیز مورد بررسی قرار دهید. توجه کنید که دستگاه های بلوتوثی معمولاً باید با کامپیوتر جفت شوند. به علاوه حین استفاده از اسپیکر یا دستگاه های خروجی بلوتوثی از روشن بودن دستگاه و بلوتوث کامپیوتر اطمینان حاصل کنید.

فشردن دکمه Mute: این احتمال نیز وجود دارد که اشتباهاً دکمه کیبورد را فشرده باشید و تحت تاثیر این کار صدا قطع شده است. به طور معمول دکمه ای روی کیبورد برای قطع صدا وجود دارد. همچنین گاهی باید این دکمه را به صورت ترکیبی فشار دهید. دکمه Mute دکمه ای است که روی آن آیکون بلندگویی وجود دارد و روی آن خط خورده شده ، آن را فشار دهید تا صدا فعال یا غیر فعال شود. در برخی موارد نیز باید دکمه Fn را همراه آن فشار دهید.

آموزش کامل روش های رفع مشکل صدا در ویندوز ۱۱

تست اسپیکر و دستگاه خروجی: از آنجایی که این احتمال نیز وجود دارد که مشکل صدا به دستگاه خروجی متصل به سیستم ارتباط داشته باشد ، پیشنهاد می‌ شود دستگاه را به سیستم دیگری متصل نموده و آن را تست کنید. اگر باز هم صدا دریافت نکردید به احتمال زیاد مشکل از اسپیکر و دستگاه خروجی است نه ویندوز. اما اگر اسپیکر با اتصال به دستگاه های دیگر به درستی کار می کند در این صورت مشکل از ویندوز می باشد.

بیشتر بخوانید: چگونه قدرت صدای ویندوز خود را بالا ببریم ؟

سایر روش های برای رفع مشکل صدا در ویندوز ۱۱

انتخاب دستگاه درست: در برخی موارد علت مشکل صدا انتخاب نادرست دستگاه خروجی اشتباهی برای پخش صدا است. برای بررسی این مورد دکمه Win+I را فشار دهید. سپس System را انتخاب کنید. در ادامه روی گزینه Sound کلیک نمایید.

سایر روش های برای رفع مشکل صدا در ویندوز ۱۱

از قسمت Output دستگاه پخش صدای مورد نظر را برگزینید. البته این کار را می توانید از بخش Action Center نیز انجام دهید. سپس روی آیکون Speaker که در تسکبار وجود دارد بزنید. در مرحله بعد روی Manage Audio Devices که با آیکون فلش نمایش داده می شود و کنار نوار وضعیت صدا قرار دارد کلیک کنید. در این قسمت می توانید دستگاه های پخش صدا که به سیستم متصل هستند را مشاهده نمایید.

استفاده از عیب یاب: استفاده از این روش برای رفع مشکل صدا در ویندوز ۱۱ در مرحله اول روی منوی استارت بزنید و گزینه Settings را انتخاب نمایید. سپس بعد از کلیک روی system گزینه Sound را بیابید و روی آن کلیک کنید.

اولین اقدامات برای رفع مشکل صدا در ویندوز ۱۱

در ادامه در قسمت audio بخش Advanced را پیدا کنید و روی Output device که در مقابل Troubleshoot common sound problems قرار دارد بزنید. با این کار ویندوز اسکن را آغاز می کند تا دستگاه های خروجی صدا را پیدا کند. سپس دستگاهی که قصد عیب یابی آن را دارید انتخاب نموده و روی Next کلیک کنید. سپس صبور باشید تا اسکن انجام شود و اگر مشکلی وجود داشت سپس اقدام کنید.

غیرفعال کردن Enhance audio: در این روش ابتدا دکمه Win + I را فشار دهید. در ادامه System را انتخاب نموده و از سمت راست صفحه روی Sound کلیک کنید. سپس دستگاه صوتی مورد نظر را انتخاب نموده و از صفحه Properties بخش Enhance audio را بیابید و آن را خاموش کنید. روی Advanced بزنید و تیک Disable all enhancements را نیز فعال کنید و در نهایت روی Apply  کلیک نمایید.