تست سرعت اینترنت | آموزش اینترنت

internet-speed-test-org-pic

ممکن است حین استفاده نمودن از اینترنت های همراه و یا اینترنت های خانگی با مشکلات قطعی اینترنت ، کم شدن سرعت و … مواجه شده باشید . سایت و اپلیکیشن هایی وجود دارد که می توانید با استفاده از آن ها از سرعت دانلود و آپلود اینترنت خود آگاهی کسب نمایید . این نرم افزار ها توسط گروهی از توسعه دهندگان نرم افزار تولید شده اند که به صورت کاملاً رایگان و صرفاً برای سنجش سرعت و کیفیت ارتباط اینترنتی در اختیار شما قرار گرفته شده است . در این مقاله از برتر رایانه به بررسی سایت ها و اپلیکیشن ها تست سرعت اینترنت خواهیم پرداخت .

بیشتر بخوانید : روش های بالا بردن سرعت اینترنت

سایت های موجود برای تست سرعت اینترنت

• Speedchek

یکی از سایت های قدرتمندی که در این زمینه فعالیت می کند سایت Speedchek می باشد . این سایت با اپراتور ها و ارائه دهندگان اینترنت ارتباطی نداشته و شما با هر نوع اینترنتی که به این سایت وارد شوید می توانید سرعت اینترنت خود را اندازه گیری نمایید .

• Shatel

علاوه بر سایت speed chek سایت های دیگری نیز وجود دارد که یکی از آن ها shatel است . این سایت با قابلیت علاوه بر این که می تواند سرعت اینترنت را در داخل کشور مورد سنجش قرار دهد ، می توانید در هر کشوری که هستید سرعت اینترنت خود را اندازه گیری کنید.

• Speed test

 Speed test این سایت نیز مانند سایت های دیگر قابلیت سنجش سرعت دانلود ، آپلود را داشته و می تواند میزان jitter و ping را اندازه گیری کند .

دیگر سایت های موجود برای تست سرعت اینترنت pishgaman ،  sabanet و msp می باشد .

راهنما : برای این که نتیجه ی بهتری از تست دریافت کنید در ساعت های مختلف شبانه روز تست را انجام دهید .

• قبل از انجام نمودن تست توجه داشته باشید که حتما vpn را قطع نمایید .

• ارتباطات سایر دستگاه های دیگر که به اینترنت متصل هستند را قطع نمایید و فقط با یک دستگاه به اینترنت متصل شوید .

• همه ی دانلود های در حال اجرا را متوقف نمایید و سایر صفحه های مرورگر را ببندید .

همچنین بهتر است به طور موقت نرم افزار آنتی ویروس را از به روز رسانی خودکار خارج کنید . توجه داشته باشید تمامی اطلاعات را پس از انجام تست به حالت اولیه باز گردانید .

بیشتر بخوانید : سه روش به روز رسانی اینترنت اکسپلورر در ویندوز

موارد سنجش تست سرعت اینترنت

سایت های موجود برای تست سرعت اینترنت - تصویر اول

پینگ

زمانِ پاسخ (Ping Time) : زمانی است که صرف می ‌شود تا یک بسته از سمت شما به سرور ارسال شده و پاسخ آن دریافت شود . عددِ کوچک‌تر ، مطلوب‌تر است . زمان‌های زیر ۶۰ میلی ثانیه برای پینگ مطلوب تلقی می‌شوند .

جیتر

Jitter : عددِ کوچک‌تر ، مطلوب‌تر است . این پارامتر نشان‌دهنده نوسانِ پارامترِ‌ Ping Time  است ، هرچه این نوسان کمتر باشد کیفیتِ ارتباط اینترنت شما پایدارتر است . به‌ویژه این که مقدار Jitter از Ping Time‌ بیشتر نباشد.

دانلود

سرعت دانلود : سرعت دریافت اطلاعات از سرور را مشخص می‌کند . عدد بزرگ ‌تر مطلوب ‌تر است . این همان «پهنای باند دریافت» شماست.

آپلود

سرعت آپلود : سرعت ارسال اطلاعات به سرور را مشخص می‌کند . عدد بزرگ‌تر مناسب تر است. این همان «پهنای باند ارسال» شماست . معمولاً بیشتر ارتباطات اینترنتی را طوری تنظیم می‌ کنند که سرعت دانلود بیشتر از سرعت آپلود است .

اپلیکیشن های تست سرعت اینترنت

یکی از نرم افزار های کاربردی جهت تست سرعت اینترنت برای ویندوز ، مک و گوشی اندرویدی که توسط آن می توانید به راحتی سرعت آپلود ، دانلود و پینگ را بررسی کنید speedtest می باشد . شما قادر هستید تا سرعت تنظیمات خود را برحسب کیلوبایت یا مگابایت تنظیم نمایید . تست سرعت برای دستگاه بهینه سازی شده است و اتصالات GPRS،  ۴G ، ۳G و WIFI  را اندازه گیری خواهد نمود . Wifi master یک مورد مهم درباره WiFi Master خودکار تستر سرعت را براساس موقعیت مکانی خود انتخاب کنید . واحد تست سرعت انتخاب بر اساس نوع شبکه شما و داده های تلفن همراه کمتر در آزمون تلفن همراه استفاده می شود .