نحوه نوشتن فرمول در اکسل | فرمول نویسی از مبتدی تا پیشرفته | آموزش اکسل

how-to-write-the-formula-in-excel-pc-bartar

اکسل از برنامه های پرکاربرد و پر استفاده و از نرم افزارهای مایکروسافت آفیس می باشد که به عنوان نرم افزار برای حساب کردن اعداد و ارقام ریاضی و دارای قابلیت فرمول نویسی است . در این مقاله ارائه شده از تیم کمک رایانه برتر رایانه به نحوه نوشتن فرمول در اکسل و اموزش فرمول نویسی به صورت مبتدی و پیشرفته در اکسل ۲۰۱۳ ،۲۰۱۰ ، ۲۰۱۳ و … می پردازیم .

چگونگی نوشتن فرمول در اکسل

اکثر افرادی که با نرم افزار اکسل کار می کنند می دانند که ابتدای هر فرمول نویسی باید علامت = را در هر خانه ای که می خواهید فرمول را وارد نمایید ، قرار دهید . به این صورت که ابتدا بر روی یکی از خانه های اکسل علامت مساوی سپس فرمول مورد نظرتان را نوشته و دکمه تأیید اینتر را بزنید . به همین آسانی می توانید با استفاده اکسل فرمول و اعداد و ارقام ریاضی اضافه نمایید .

نوشتن فرمول در اکسل با استفاده از تابع ثابت

برای نوشتن فرمول ساده با اکسل از معادلات و توابع ساده و ثابت استفاده نمایید به این صورت که یک خانه از اکسل را انتخاب کرده علامت مساوی = را قرار داده سپس عدد ثابت از ۱ تا بی نهایت را وارد نمایید در صورت تفریق از علامت – و در صورت جمع از علامت + استفاده نمایید . برای جواب معادله با زدن دکمه ی تأیید اینتر حاصل جمع و تفریق نمایش داده می شود .

نوشتن فرمول در اکسل با استفاده از شماره سلول

در این روش که به عنوان فرمول نویسی پیشرفته اکسل شناخته می شود در هر سلول یا خانه از اکسل اعداد مورد نظر را وارد می کنید . سپس در کادر فرمول نویسی علامت = را قرار دهید . سپس بر روی هر سلولی که اعداد را نوشته کلیک کنید  و علامت تفریق یا جمع را زده و اینتر را می زنید. با استفاده از این روش در صورت تغییر مقادیر دیگر نیاز به تغییر فرمول نمی باشد .

نوشتن فرمول در اکسل با استفاده از توابع

در برنامه اکسل یک سری فرمول های پیش فرض از قبل تعریف شده ای وجود دارد که با استفاده از آن ها می توانید عملیات ریاضی شامل ضرب ، رادیکال ، جذر ، توان و … را در فرمول وارد نمایید.

برای استفاده از این توابع وارد تب Formulas شوید .

در قسمت Function Library گزینه fx  تابع Insert Function را انتخاب نمایید .

آموزش نحوه نوشتن فرمول در اکسل

در دسته بندی هایی که مشاهده می کنید فرمول مورد نظر تان را انتخاب نمایید .

برای استفاده از فرمول جمع می توانید در قسمت Auto Sum این فرمول را وارد نمایید .

در صفحه ی باز شده SUM فرمول تفریق ، میانگین و … نیز برای استفاده نیز وجود دارد .

در گزینه ی آخر More Function لیست تمامی فرمول ها وجود دارد که در صورتی که نام تابع را می دانید در قسمت Search for a functions وارد نمایید و دکمه Go برای جست و جوی تابع را بزنید .

نحوه نوشتن فرمول در اکسل

هم چنین می توانید در قسمت Select a function   بر روی تابع مورد نظرتان کلیک و دکمه Ok را بزنید .

در آخر با انتخاب خانه های مورد نظر مقادیر مورد نیاز تابع را وارد نمایید و پس از تکمیل اطلاعات با زدن دکمه ی تأیید یا اینتر تابع شما اضافه می شود .