نحوه تنظیم فاصله آیکون های دسکتاپ در ویندوز ۱۰ و ۱۱

how-to-adjust-the-distance-of-desktop-icons-in-windows-10-and-11-pic-6-min

ویندوز به دلیل گزینه های زیادی که برای سفارشی سازی دارد از محبوبیت زیادی در میان کاربران برخوردار است که در این مطلب قصد داریم نحوه تنظیم فاصله آیکون های دسکتاپ در ویندوز های ۱۰ و ۱۱ را به شما عزیزان آموزش دهیم. از آنجایی که هر کاربری دوست دارد مطابق میل و سلیقه خود دسکتاپ را شخصی سازی کند ، این آموزش بسیار کاربردی خواهد بود. با این حال نحوه تنظیم این فاصله در نسخه های ویندوز از جمله ویندوز ۱۰ و ۱۱ متفاوت است و مانند ویندوز ۷ از طریق پنل تنظیمات انجام نمی شود. برای انجام این کار دو راهکار وجود دارد که در ادامه به بررسی و شرح هر کدام می پردازیم. لطفا در ادامه با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید: آموزش نحوه افزودن چاپگر به ویندوز ۱۱

اگر می خواهید فاصله میان آیکون های دسکتاپ خود را به دلخواه کم یا زیاد کنید ، پیشنهاد می کنیم با آموزش تنظیم فاصله آیکون های دسکتاپ در ویندوز ۱۰ و ۱۱ همراه ما باشید.

تنظیم فاصله آیکون های دسکتاپ در ویندوز به کمک رجیستری

همانطور که می دانید به طور پیش فرض فرق نمی کند شما چه نسخه ای از ویندوز را نصب می کنید اما پس از نصب ویندوز هیچ گونه آیکونی حتی This PC نیز روی دسکتاپ وجود ندارد و شما با رفتن به تنظیمات دسکتاپ مشخص می کنید که می خواهید کدام آیکون ها روی صفحه دسکتاپ شما نمایش داده شوند که این امر سلیقه ای است. برای انجام این کار در ویندوز ۷ و ۸ با راست کلیک روی دسکتاپ به بخش تنظیمات می روید ولی در ویندوز ۱۰ و ۱۱ ابتدا روی گزینه START کلیک کنید و با استفاده از ابزار Run کلمه Regedit را جستجو نمایید.

تنظیم فاصله آیکون های دسکتاپ در ویندوز با برنامه Winaero Tweaker

همانطور که در تصویر مشاهده می کنید باید در لیست سمت چپ کادر باز شده مسیر زیر را طی کنید:

Computer> HKEY_CURRENT_USER> Control Panel> Desktop> Window Metrics

پس از اینکه گزینه Window Metrics را انتخاب کردید در سمت راست صفحه ، گزینه Icon Spacing را پیدا کنید. پس از دوبار کلیک روی آن کادر Edite string باز می شود.

نحوه تنظیم فاصله آیکون های دسکتاپ در ویندوز ۱۰ و ۱۱

با توجه به کادر بالا خواهید دید که یک قسمت به نام Value data با مقدار ۱۱۲۵- وجود دارد که بیانگر میزان فاصله آیکون های دسکتاپ است. شما بایستی این مقدار را پاک کرده و مقدار جدید را به دلخواه تایپ کنید. دقت داشته باشید که عدد انتخابی چهار رقمی باشد و علامت منفی حتما در کنار آن قرار گیرد. برای نمونه اگر عدد ۱۱۸۰- را وارد کنید ، با افزایش فاصله افقی روبرو می شوید. در انتها پس از وارد کردن مقدار مناسب روی گزینه ok کلیک کنید.

برای تنظیم فاصله آیکون های دسکتاپ در ویندوز به صورت عمودی بایستی روی گزینه Icon Vertical Spacing کلیک کرده و مانند مرحله قبل عدد ها را پاک کرده و عدد مناسب را جایگزین نمایید. با انتخاب گزینه ok تغییرات اعمال می شود.

بیشتر بخوانید: حل مشکل عدم شناسایی درایورها در ویندوز

تنظیم فاصله آیکون های دسکتاپ در ویندوز با برنامه Winaero Tweaker

برخی از نرم افزار ها قابلیت تنظیم فاصله آیکون های دسکتاپ در ویندوز را دارند ، البته تغییرات دیگری را نیز برای ویندوز های ۱۰ و ۱۱ می توان به کمک آن ها انجام داد. لازم به ذکر است که این برنامه تغییر فاصله آیکون ها را با پیکسل مشخص می کند. با توجه به سلیقه شخصی کاربران ، بسیاری از ان ها دوست دارند با این نرم افزار تغییرات لازم را ایجاد نمایند. برای استفاده از این برنامه ابتدا بایستی آن را از سایت Winaero Tweaker دانلود کرده و با استفاده از File Explorer فایل زیپ را بیابید و پس از راست کلیک روی آن با زدن گزینه Extract All آن را از حالت فشرده خارج کنید.

نحوه تنظیم فاصله آیکون های دسکتاپ در ویندوز - شرکت برتر رایانه

پس از انجام مراحل فوق کادری به شما نمایش داده می شود که گزینه ای به نام Show extracted files when complete دارد که با انتخاب این گزینه فایل استخراج شده به شما نمایش داده می شود. در آخر روی گزینه Extract کلیک کنید.

نحوه تنظیم فاصله آیکون های دسکتاپ در ویندوز - شرکت طراحی سایت برتر رایانه

پس از نصب برنامه Winaero Tweaker می توانید آن را باز کنید و وارد کادر سمت چپ شوید.

نحوه تنظیم فاصله آیکون های دسکتاپ در ویندوز - طراحی سایت برتر رایانه

با انتخاب گزینه Icons که در این بخش قرار دارد ، در سمت راست صفحه گزینه های Horizontal spacing و Vertical spacing را مشاهده خواهید کرد که با کشیدن نوار لغزنده هر کدام ، به ترتیب فاصله بین آیکون های افقی و عمودی را کم یا زیاد می شود. پس از انجام تغییرات روی گزینه Apply changes کلیک می کنید تا تمام تغییرات ذخیره شوند و سپس گزینه Sign out now را انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید: روش های رفع ارور Class Not Registered در ویندوز

نتیجه گیری

در این مطلب سعی کردیم تا نحوه تغییر تنظیم فاصله بین آیکون های دسکتاپ را به شما عزیزان آموزش دهیم. با توجه به اینکه در ویندوز ۱۰ و ۱۱ این تغییرات با ویندوز های قبلی متفاوت است و به شکل دیگری انجام می شود ، دو روش آن را به صورت کامل توضیح دادیم که یکی با کمک رجیستری و دیگری با استفاده از نرم افزار بود. بنابراین ویندوز برای کاربران خود شرایطی را فراهم آورده تا بتوانند با توجه به سلیقه شخصی دسکتاپ خود را شخصی سازی کنند.