نحوه اضافه کردن فرمول در ورد

how-to-add-formula-in-word-pic-4

احتمالا به سختی مشغول کار با ورد بودید که از اینجا سر در آوردید و مشکلتان هم احتمالا فرمول نویسی در ورد است. خبر خوب اینکه مشکل شما راه حل آسانی دارد. همان طور که می دانید ورد یکی از برنامه های کاربردی ویندوز است که برای ایجاد فایل متنی کارایی دارد. دانشجو ها ، نویسنده ها ، محققان و افراد بسیاری برای ارائه مطالب خود از ورد استفاده می کنند. ورد به افراد کمک می کند خیلی راحت متون خود را تایپ و ویرایش کنند و در صورت نیاز تصاویر خاصی را در آن قرار دهند. علاوه بر این قابلیت های دیگری نیز دارد که فرمول نویسی یکی از آن ها است و به سه صورت انجام می شود. اگر شما هم می خواهید نحوه اضافه کردن فرمول در ورد را بیاموزید ، در ادامه مطلب با برتر رایانه همراه باشید.

نرم افزار ورد قابلیت های متعددی برای ایجاد و ویرایش فایل متنی در اختیار شما قرار می دهد که اضافه کردن فرمول در ورد یکی از آن ها است. اگر به یادگیری کامل این مبحث علاقه دارید ، پیشنهاد می کنیم تا انتها با ما همراه باشید.

چگونگی اضافه کردن فرمول در ورد

یکی از امکاناتی که این برنامه در اختیار کاربران خود قرار داده ، اضافه کردن فرمول در ورد است. شما می توانید با چند کلیک ساده این مشکل را بر طرف نموده و فرمول مورد نظرتان را در فایل متنی درج نمایید. برای این کار سه روش در اختیار شما است که شامل استفاده از فرمول های آماده در ورد ، تایپ فرمول و نوشتن فرمول به صورت دستی می باشد.

برای استفاده از روش اول کافی است نرم افزار ورد را باز کنید و از نوار ابزار بالای صفحه وارد تب insert شوید.

سپس در سمت راست روی گزینه symbole و education کلیک کنید.

در این مرحله یک لیست با عنوان built in به شما نمایش داده می شود که می توانید خیلی راحت فرمول مورد نظرتان را از میان فرمول های موجود انتخاب کرده و جایگذاری های دلخواه نظیر تغییر اعداد و… را انجام دهید.

اگر فرمول مورد نظرتان در میان این موارد نبود کافی است روی گزینه more کلیک کرده تا گزینه های بیشتری را مشاهده فرمایید.

اضافه کردن فرمول در ورد - طراحی سایت برتر رایانه

روش بعدی که عنوان شد تایپ فرمول ها بود که این مورد هم چندان دشوار نیست و تنها با طی کردن مسیر قبلی که برای انتخاب فرمول گفته شد یعنی insert‌ و education می توانید از قسمت پایین صفحهbuilt in ، وارد بخش insert new education شوید و فرمول مورد نظر خود را رسم کنید.

اضافه کردن فرمول در ورد - سایت برتر رایانه

همچنین می توانید از ابزار های زبانه design برای نماد ها و فرمول های شیمی و… استفاده نمایید.

روش سومی که عنوان شد ، روش تایپ دستی فرمول بود. تنها کاری که لازم است شما انجام دهید کلیک روی گزینه education و انتخاب فیلد تایپ در پایین صفحه است.

حالا می توانید فرمول مورد نظر را به صورت دستی در صفحه روبه رو وارد کنید و در آخر با کلیک روی insert‌ آن را وارد متن نمایید.

استفاده از کلید میانبر هنگام اضافه کردن فرمول در ورد

اگر اضافه کردن فرمول در ورد به کمک سه روش بالا را شروع کرده اید احتمالا کمی برای شما سخت بوده است. اینکه بخواهید هر چند دقیقه یکبار برای تایپ فرمول ، کلیک های مختلف انجام دهید می تواند به نوبه خود وقت شما را گرفته و کار را سخت تر کند. برای حل این مشکل می توانید از کلید های میانبری که برای فرمول ها وجود دارند استفاده کنید تا سرعت بیشتری در این کار داشته باشید. در ادامه چند کلید میانبر برای رفع این مشکلات معرفی می شوند. در ادامه همچنان همراه ما باشید.

اولین کلید میانبر مربوط به بخش ویرایشگر فرمول است. به این منظور می توانید از فشردن همزمان کلید های alt و =  استفاده کنید و ویرایشگر را ایجاد نمایید.

حال اگر بخواهید دلتا را تایپ کنید می توانید با تایپ عبارت Delta/ در صفحه کوچک مربوط به ویرایشگر فرمول ها (education و تایپ فرمول) و فشار دادن دکمه space آن را در ورد قرار دهید.

برای تایپ رادیکال هم می توانید در ویرایشگر فرمول عبارت \sqrt() را تایپ کرده و space را فشار دهید تا رادیکال برای شما تایپ شود.

در صورتی هم که می خواهید توان را تایپ کنید کافی است بدین صورت عمل کنید :b^2

چگونه پس از اضافه کردن فرمول در ورد را ویرایش یا حذف کنیم؟

ویرایش فرمول برای زمانی است که شما از قبل فرمولی را نوشته اید و حالا می خواهید آن را ادیت کنید.

برای این کار education را انتخاب کرده و سربرگ Design و Equation Tools نماد مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

اضافه کردن فرمول در ورد - برتر رایانه

ممکن است بعد از اضافه کردن فرمول در ورد بنا به دلایلی بخواهید آن را حذف کنید. برای این کار کافی است روی فرمول مورد نظر کلیک نموده و سه نقطه را بزنید.

حالا گزینه delete را انتخاب کنید. خواهید دید که فرمول مورد نظر شما پاک می شود.

به علاوه در سربرگ دیزاین می توانید به موارد زیر نیز دسترسی داشته باشید:

Equation ، برای دسترسی به بخش فرمول ها و more است.

Professional ، برای فرمول هایی که باید به صورت فعال و واقعی ظاهر شوند به کار می رود.

Linear فرمول را به صورت خطی در می آورد.

Normal Text برای تبدیل کردن فرمول به حالت نرمال و ایجاد امکان ادیت و تغییر فونت برای آن ها کاربرد دارد.

Symbole برای دسترسی به انواع نماد در فرمول ها کاربرد دارد.

Structure برای ساختار های فرمولی مثل توابع ، براکت ، الگوریتم و… کاربرد دارد. بنابراین با استفاده از آن می توانید هر گونه ساختار فرمولی را تایپ کنید.

امید است که این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.