نحوه تنظیم خودکار نور گوشی اندروید

how-auto-adjust-light-for-android-phone-pic-4

یکی از موضوعاتی که کاربران حین استفاده از تلفن همراه خود به آن اهمیت زیادی می دهند شدت روشنایی نمایشگر گوشی می باشد. در واقع این نکته روی تجربه کاربری بسیار تاثیر گذار است که معمولا با توجه به میزان نور محیط تنظیم می شود. اگر میزان نور گوشی شما به درستی تنظیم شده باشد به تبع راحت تر می توانید از امکانات تلفن همراه خود استفاده نمایید و علاوه بر آن چشمان شما نیز احساس آزردگی نخواهند داشت. درصورتی که تلفن همراه شما نور پس زمینه خیلی کم یا خیلی زیاد داشته باشد حتی با وجود بهترین نمایشگر و زنده ترین رنگ ها ، زاویه دید مناسب و سازگاری با HDR ارزش چندانی ندارد و کاربر آن با مشکل مواجه خواهد بود. در این مطلب با آموزش نحوه تنظیم خودکار نور گوشی اندروید همراه ما باشید.

بیشتر بخوانید: آموزش روش های تغییر دادن دکمه های پایین صفحه در گوشی اندروید

روش های تنظیم خودکار نور گوشی اندروید سامسونگ ، شیائومی و…

اگر تمایل دارید در فضای باز نور گوشی زیاد شود و یا اینکه با توجه به فضایی که در آن حضور دارید نور صفحه کم یا زیاد گردد ، باید از قابلیت روشنایی خودکار استفاده کنید. با فعال بودن این قابلیت صفحه با توجه به محیط اطراف نور خود را تنظیم می کند که این موضوع می تواند مصرف باتری نمایشگر را نیز کنترل نماید. در واقع نمایشگر بزرگترین مصرف کننده باتری محسوب می شود ؛ از این رو کم کردن نور نمایشگر باعث صرفه جویی در مصرف باتری می گردد. در ادامه مطلب روش های تنظیم خودکار نور گوشی اندروید را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

تمام گوشی های اندروید: تنظیمات نور صفحه گوشی سامسونگ ، گوشی شیائومی و سایر گوشی های اندروید ۱۱ مشابه هم بوده و می توانید برای این کار از روش زیر کمک بگیرید:

در مرحله اول نوار اعلان گوشی را به سمت پایین بکشید و وارد صفحه تنظیمات شوید. روی گزینه Display تپ نموده و سپس Brightness level را انتخاب نمایید. در ادامه گزینه Automatic brightness را فعال نمایید.

تنظیم خودکار نور گوشی اندروید از طریق نرم افزار

توجه داشته باشید که برای تنظیم کنتراست گوشی را از حالت Standard به User تغییر دهید.

گوشی سامسونگ: اکثر گوشی ها و تبلت های سامسونگ از طریق سنسور مخصوصی که دارند می توانند سطح نور موجود در محیط را تعیین نموده و روشنایی صفحه را بر اساس آن تغییر دهند. برای فعال کردن این قابلیت در پنل اعلان ها روی تب See More تاچ کنید. سپس سوئیچ را تغییر دهید تا روشنایی خودکار فعال شود. همچنین می توانید برای این کار از طریق منوی تنظیمات وارد بخش Display شوید و روی Auto brightness بزنید. در مرحله آخر نیز سوئیچ را تغییر دهید تا این قابلیت فعال گردد.

تنظیم خودکار نور گوشی اندروید از طریق سایر تنظیمات برنامه Lux

بیشتر بخوانید: معرفی بهترین برنامه های شناسایی شماره ناشناس برای اندروید و آیفون

تنظیم خودکار نور گوشی اندروید از طریق نرم افزار

برای تنظیم خودکار نور گوشی اندروید امکان استفاده از اپلیکیشن نیز وجود دارد. در واقع عملکرد تنظیم نور خودکار در گوشی اندروید به سازنده آن و نحوه کالیبره کردن این ویژگی بستگی دارد. گاهی اوقات این روشنایی به درستی تنظیم نمی ‌شود که پیشنهاد می کنیم به جای تنظیمات گوشی از برنامه رایگان Lux Lite برای تنظیم خودکار نور کمک بگیرید. این برنامه هیچ گونه تبلیغی ندارد و مهمترین ویژگی های نسخه پولی را ارائه می دهد. همچنین نسخه اصلی Lux Auto Brightness با قابلیت های بیشتر به مبلغ ۳ دلار قابل دریافت است و می ‌توانید آن را از سرویس های ایرانی دانلود و نصب نمایید. شما با کمک این اپلیکیشن می توانید برای محیط های دلخواه خود نمونه های مرتبط ایجاد نمایید. در واقع هنگامی که احساس کردید سطح روشنایی صفحه نمایش برای سطح فعلی نور محیط اتاق ایده آل نیست می ‌توانید با ایجاد یک نمونه مرتبط به صورت دستی به Lux بگویید که این سطح روشنایی برای نور فعلی محیط ایده‌ آل است. بعد از این که تعدادی از این نمونه های مرتبط را ایجاد کردید اپلیکیشن متوجه می شود که سطح مناسب روشنایی برای موقعیت های مختلف به چه میزان می باشد. برای ایجاد یک نمونه پیوندی کافیست نوار لغزنده روشنایی را در برنامه تنظیم نموده و روی دکمه پیوند تپ کنید.

نحوه تنظیم خودکار نور گوشی اندروید

اگر از این برنامه استفاده می کنید بهتر است روشنایی را به صورت دستی تنظیم نمایید و به اپلیکیشن آموزش دهید که در آینده عملکرد بهتری داشته باشد. در صورتی که این ویژگی برای تنظیم روشنایی خودکار اندروید به صورت پیش فرض وجود ندارد. همچنین لازم به ذکر است دو مقداری که بالای داشبورد این اپلیکیشن مشاهده می شود شامل سطح روشنایی نمایشگر بر حسب درصد و سطح روشنایی محیط که توسط سنسور روشنایی محیط به عنوان مقدار LX گزارش می گردد.

پیشنهاد می شود مطلب رفع مشکل پیکسل سوخته صفحه گوشی را نیز مطالعه نمایید.

تنظیم خودکار نور گوشی اندروید از طریق سایر تنظیمات برنامه Lux

تنظیم خودکار نور گوشی اندروید در برنامه Lux به صورت پیش فرض انجام شده است تا روشنایی را در حالت بیداری تغییر دهد. وقتی گوشی را از جیب خود بیرون می آورید و آن را روشن می کنید ، Lux سطح روشنایی محیط را از طریق حسگر نور گوشی اندازه گیری می کند و سطح روشنایی مناسب را تنظیم می کند و زمانی که از تلفن خود استفاده نمی کنید ، به تنظیم سطح روشنایی صفحه ادامه نمی دهد. شما می توانید تنظیم نور گوشی را از طریق بخش های زیر انجام دهید.

دستی (Manually): با استفاده از این بخش میزان نور به صورت دستی تنظیم نمی شود و باید دستی این کار را انجام دهید.

در بیداری (On Wake): وقتی گوشی خود را روشن می کنید ، Lux روشنایی صفحه نمایش شما را تنظیم می کند که به صورت پیش فرض فعال است.

به صورت پویا (Dynamically): هنگامی که تغییر قابل توجهی در روشنایی محیط ایجاد شود ، حالت پویا روشنایی نور صفحه نمایش را تنظیم می کند. البته مقداری تأخیر برای جلوگیری از نوسان شدید سطح روشنایی وجود دارد که این تأخیرها در تنظیمات Lux قابل تغییر هستند.