مخفی کردن فایل کامپیوتر در ویندوز ۷ ، ۸ و ۱۰

hide-file-in-computer

یکی از راه هایی که برای محافظت از مدارک شخصی شما عزیزان وجود دارد پنهان نمودن فایل می باشد . جدا از این که چه استفاده ای از سیستم خود دارید ، همیشه دلایلی برای پنهان نمودن فایل ها در سیستم وجود دارد . این پوشه ها می تواند مدارک و یا فایل های خصوصی شما باشد که دوست ندارید در اختیار کسی قرار بگیرد . سیستم عامل های مختلف راه های متفاوتی برای مخفی نمودن فایل ها ارائه  می دهند . در این مطلب از رایانه برتر قصد داریم به شما عزیزان راه های مخفی کردن فایل در سیستم عامل های مختلف کامپیوتر را آموزش دهیم .

بیشتر بخوانید : کلید های میانبر در ویندوز

آموزش مخفی کردن فایل در ویندوز ۱۰

مخفی کردن فایل ها در نسخه های مختلف ویندوز ۷  ، ۸ ، ۱۰ تفاوت چندانی با یکدیگر نداشته و از روند تقریباً یکسانی پیروی می کند . قدیمی ترین و متداول ترین راهی که برای پنهان کردن پوشه ها در ویندوز وجود دارد ، استفاده از File Explorer پیش فرض بوده که در سیستم عامل آن است .

برای این کار بر روی فایل موجود کلیک راست نموده و منوی کاربری propertise  را باز نموده و گزینه ی hidden را تیک بزنید .

در نهایت بر روی گزینه apply کلیک نمایید تا تغییراتی که لحاظ نموده اید لحاظ شود .

اگر قصد دارید فایل های جانبی را موجود در این پوشه مخفی نمایید ، حتما گزینه ی Apply changes to this folder ,  subfolders  and files را نیز فعال کنید.

در غیر این صورت تمامی محتویات آن از طریق جستجو و برنامه های دیگر در دسترس دیگران قرار خواهد گرفت . در انتها بر روی گزینه ی ok کلیک کنید .

با انجام نمودن تمامی این مراحل موفق به مخفی نمودن فایل ها خواهید شد .

در صورتی که آدرس کامل فایل را درون نوار آدرس file explorer  وارد نموده تا بتوانید به آن دسترسی پیدا نمایید .

راه سریع تر و ساده تر استفاده از منوی view می باشد . در این منو می توانید تمامی آپشن هایی که برای برای شخصی سازی وجود دارد را مشاهده کنید.

در بین گزینه های موجود hidden items موجود بوده که می توانید آن را تیک بزنید .

برای خارج نمودن فایل های مورد نظر تان از حالت مخفی کافی است تمامی مراحل بالا را مجددا انجام دهید. اما توجه داشته باشید که حتما تیک گزینه ی hidden را غیر فعال نمایید .

بیشتر بدانید : ساخت اکانت در ویندوز ۱۰

مخفی کردن فایل در کامپیوتر - تصویر یک

آموزش مخفی کردن فایل به وسیله ی Command Prompt

یکی دیگر از روش هایی که برای مخفی کردن فایل وجود دارد استفاده نمودن از cmd ویندوز می باشد .

برای این کار بر روی منوی start کلیک نمایید .

سپس CMD یا Command Prompt را جست و جو کنید .

سپس دستور« cd C:\Users\admin\Desktop\Files » را وارد کنید . توجه نمایید که به جای cd موجود در آدرس باید مکان قرار گیری فایل مورد نظر تان را قرار دهید .

کدی که برای مخفی نمودن فایل وجود دارد ، «attrib +h “Secret Files”» است و باید به جای secret file  نام فایل یا پوشه خود را وارد کنید.

در صورتی که قصد دارید پوشه ها و فایل های موجود در پوشه را نیز پنهان نمایید باید در اولین مرحله « cd “Secret Files” » را برای دسترسی به پوشه وارد شود و به جای secret files نام فایل یا پوشه مخفی مد نظر تان را قرار دهید .

برای پنهان کردن فایل ها و پوشه های اصلی « attrib +h /s /d » را وارد کنید .

برای خارج نمودن فایل ها از حالت مخفی کافی است دوباره Command Prompt را وارد نموده و دستور « cd C:\Users\admin\Desktop\Files » را تایپ کنید .

در ادامه «attrib –h “Secret Files”» را وارد کنید .

همچنین در صورتی که می خواهید اجزای درون پوشه را نیز از حالت hidden خارج کنید ، فرمان « cd “Secret Files” » را وارد کرده و در نهایت کد « attrib –h /s /d » را وارد کنید و فایل های درون پوشه مورد نظرتان را از حالت مخفی خارج نمایید .

بیشتر بخوانید : سه روش به روز رسانی اینترنت اکسپلورر در ویندوز

آموزش مخفی کردن فایل در ویندوز ۷

مخفی کردن فایل در ویندوز ۷ با ویندوز های دیگر تفاوت زیادی را دارد .

برای مخفی نمودن فایل ها بر روی پوشه مورد نظر کلیک راست نمایید و سپس گزینه ی Properties را انتخاب کنید و برای پنهان نمودن فایل ها تیک hidden را فعال کنید .

سپس بر روی گزینه organize در قسمت بالایی پنجره Windows Explorer کلیک نموده و از بین گزینه های موجود Folder and search options را انتخاب نمایید .

در این مرحله منوی view را باز نموده و گزینه ی   Don’t Show hidden files, folders, and drives را تیک بزنید .

در ادامه بر روی ok کلیک نمایید تا فایل هایی که در نظر دارید مخفی شوند .

در صورتی که می خواهید فایل های مورد نظر را مجددا مشاهده کنید و از حالت مخفی خارج کنید ،

تمامی مراحل گفته شده پس از organize را طی نمایید و به جای فعال نمودن Don’t Show hidden files , folders , and drives  گزینه ی Show hidden files , folders , and drives را فعال نمایید .

راه دیگری که برای دسترسی به این پنجره folder option وجود دارد ، مراجعه به control panel می باشد .

در بین گزینه های موجود منوی  Appearance and Personalization را انتخاب کنید .

توجه داشته باشید که این گزینه در ویندوز های دیگر نیز موجود  بوده اما در ویندوز های ۸ و ۱۰ به جای folder options ، file explorer options موجود است .