آسیب ها و عوارض گوشی برای نوزادن، کودکان و نوجوانان

harms-and-complications-of-phone-for-babies-children-teenagers-pic2

استفاده از هر نوع تکنولوژی نظیر گوشی اگر به طور صحیح نباشد یکسری خواسته ها و مضراتی را به همراه خواهد داشت و عوارض های آن بیشتر شامل کودکان و نوجوانان در استفاده از این دستگاه خواهد شد. امروزه گوشی به عنوان عضوی جدا نشدنی از زندگی ما تبدیل شده است و هنگامی که نوجوانان، کودکان و حتی مادرانی که نوزاد دارند با استفاده بیش از حد از این وسیله موجب آسیب های جبران ناپذیری می شوند. در این مقاله از برتر رایانه قصد داریم تا به بررسی آسیب ها و عوارض گوشی برای کودکان بپردازیم و چند روش برای پیشگیری از این گونه خطرات را مورد بررسی قرار دهیم پس در ادامه با ما همراه باشید.

مقاله پیشنهادی : روش های پیشگیری از سرقت موبایل

آسیب ها و عوارض گوشی برای نوزادان

مادرانی که نوزاد دارند و در دوران شیردهی هستند باید خیلی مواظب نحوه استفاده از موبایل باشند. آسیب ها و عوارض گوشی که برای نوزادان به علت حساسیت بالایی که دارند خیلی زود با مشکل مواجه خواهند شد. یکی از عمده مشکلات آنها کم اشتها شدن یا بیشتر غذا خوردن نوزاد می باشد. از آنجایی که تغذیه از اهمیت زیادی برای نوزادان برخوردار است و در حال شکل گرفتن هستند مواد مغذی بدن شان از طریق تغذیه دریافت می باشد.

آسیب ها و عوارض گوشی برای نوزادان

به همین علت مادرانی که در دوران شیردهی می باشند باید خیلی مراقب این مسئله شوند. در صورتی که مادر در حال شیردهی به کار کردن با گوشی مشغول شود موجب شده نداند نوزاد چقدر غذا می خورد. به همین باعث می‌ شود گاهی کم و گاهی زیاد بخورد، از طرف موبایلی بر مغز کودکان و شکل نگرفتن پیوند عاطفی تاثیر می گذارد.

مادران باید بدانند که شیردهی تنها برای پر کردن شکم نوزاد نیست بلکه جهت شکل گیری پیوند عاطفی میان مادر و نوزاد می باشد. در صورتی که حین شیردهی حواستان به گوشی پرت شود موجب شده تا کودک نتواند پیوند عاطفی برقرار کند و اعتماد، راحتی و امنیتی که دارند از بین خواهد رفت که با گذر زمان و انجام این گونه رفتارها موجب کم خوابی و حتی رژیم غذایی نادرست می گردد.

مقاله پیشنهادی : رفع مشکل سرعت پایین اینترنت دیتای موبایل

عوارض و آسیب های گوشی برای کودکان زیر دو سال

برای ادامه دادن بحث بالا باید گفت که مادر حین شیردهی به نوزاد و هم زمان کار کردن با گوشی موجب شده تا تمرکز کافی بر روی کار نداشته باشد و در نتیجه موجب خفگی نوزاد می گردد. خغگی در کمترین زمان ممکن رخ خواهد داد به همین علت مادر باید خیلی مراقب کودک باشد تا با همچین مشکلی مواجه نگردد.

برای پیشگیری از این گونه خطرات بهتر است تا قوانین استفاده از موبایل را به مادران شیرده بیان نمود تا خطرات احتمالی به حداقل برسد. برای اولین مورد پیشنهاد می کنیم که قبل و بعد غذا دادن به فرزند خود از گوشی استفاده کنید زیرا حین غذا دادن به کودک باید متمرکز شده و دقت کنید تا فرزندتان آسیب نبیند که در صورت وجود گوشی به عنوان مهمترین عامل حواس پرتی و آسیب به حساب می‌ آید که در این زمان باید گوشی رو کنار بگذارید. همچنین پس از غذا دادن به کودک از گوشی استفاده کنید و اگر کار کوتاهی دارید آن را انجام دهید و پس از آن به کودکتان غذا دهید.

آسیب ها و عوارض گوشی برای نوزادن، کودکان و نوجوانان

حدالامکان از استفاده غیرضروری تلفن خودداری کنید زیرا بعضی از مادران حین شیردهی یا مراقبت از کودک به علت آنکه از کارهای روزمره خسته می شوند در اینترنت می گردند. همین امر باعث می‌شود تا خطرات زیادی نوزادان را تهدید نماید ،به طور حتم می توانید از گشتن در اینترنت و گوشی به نفع کودکتان اجتناب کنید تا کودک از عوارض و آسیب های گوشی مصون بماند. همچنین از خواندن کتاب های الکترونیکی و انجام هر کار دیگری در گوشی اجتناب نموده تا به کودک تان آسیب وارد نشود.

با استفاده از دستگاه های بلوتوثی در صورت داشتن یک تماس تلفنی می توانید دستگاه را به گوشی متصل کرده و در گوشی خود بگذارید. پس از مشغول شدن به صحبت در صورتی که دست تان آزاد است می توانید با چشم از کودک خود مراقبت نمایید. از طرفی به علت حرف زدن با گوشی نوعی حواس پرتی نیز به حساب می‌ آید و باید تلاش کنید تا گوشی را به سرعت قطع نمایید.

نوتیفیکشن های گوشی که خود باعث وسوسه رفتن به سمت گوشی می شود را خاموش نمایید و با فعال نمودن قابلیت حالت هواپیما گوشی هوشمند امکان زنگ خوردن، ارسال و دریافت پیام و غیره غیرفعال خواهد شد که این موجب می‌ شود تا نوتیف ها حواستان را پرت نکند و برای برداشتن گوشی وسوسه نشوید.

بررسی عوارض و آسیب گوشی برای کودکان و نوجوانان

از جمله عوارض و آسیب گوشی برای کودکان و نوجوانان تأثیر بد بر سلامتی آنان می باشد. با توجه به مطالعاتی که بر روی تشعشعات گوشی انجام شده است گوشی موجب ایجاد تومورهای بدخیم در گوش و مغز خواهد شد، همچنین به غیر از تومور باعث گرفتن سرطان می شود. سازمان بهداشت جهانی تشعشعات گوشی را مایکرویو نامیده است که آن را سرطان زا اعلام نموده اند.این اتفاق حدود دو برابر بیشتر در کودکان نسبت به بزرگسالان رخ می دهد که این امر به علت بافت مغز آنها است که سرعت جذب بیشتری دارد.

بررسی عوارض و آسیب گوشی برای کودکان و نوجوانان

بیشترین خطری که موبایل برای بچه ها دارد مشاهده محتوا های نامناسب با توجه به اتصال گوشی به اینترنت می باشد که می توانند با دسترسی آسان هرگونه محتوایی را مشاهده کنند. اینگونه محتوا ها برای سن آنان زود است و موجب آسیب های جبران ناپذیری خواهد شد به همین علت بهتر است با نوجوان خود صحبت کنیم و برای آنها تعیین نماییم که هر محتوایی مناسب سن آن ها نیست و می‌ تواند موجب آسیب به او شود. همچنین از طریق برخی از قابلیت های گوشی یک سری ابزار عملکرد بعضی از قابلیت های گوشی را محدود نمایید تا فرزندانتان به همه چیز دسترسی کامل نداشته باشند. با این کار عوارض و آسیب های احتمالی گوشی برای کودکان و نوجوانان را کاهش خواهید داد.

زورگیری سایبری از دیگر خطراتی است که از طریق گوشی کودکان و نوجوانان را تهدید می کند. در واقع برخی از افراد سودجو از بی تجربگی نوجوانان استفاده نموده و آن را به شیوه های مختلف مورد آزار اذیت قرار می دهند. به همین علت والدین باید بدانند که کودک و نوجوان آن ها از گوشی خود چه استفاده ای می کنند و مداوم باید با آنها حرف بزنند و نوجوان خود را از این خطرات آگاه نمایند.