پیدا کردن رمز وای فای ذخیره شده در گوشی موبایل

find-a-wifi-password-stored-in-the-phone-pic-3

با آمدن ورژن های جدید اندروید امکاناتی به آن اضافه یا کم شد. در گذشته به راحتی می شد رمز وای فای ذخیره شده در گوشی موبایل اندرویدی را مشاهده کرد. اما در آپدیت های جدید این سیستم عامل، کاربران دیگر نمی توانستند رمز وای فای را پیدا کنند و برای مشاهده آن حتماً باید موبایل خود را روت می کردند. در اندروید ۱۰ دوباره پیدا کردن رمز وای فای امکان پذیر شد. به این صورت دوباره کاربران توانستند رمز وای فایی که به آن متصل هستند را مشاهده کنند. در ادامه ی این مطلب می توانید با استفاده از آموزش قرار گرفته، رمز وای فای را در گوشی اندروید یا آی او اس به راحتی پیدا نمایید. لطفا در ادامه همراه ما باشید.

بیشتر بخوانید: چگونه رمز وای فای را باز کنیم؟

پیدا کردن رمز وای فای در اندروید

همان طور که گفته شد برای پیدا کردن رمز وای فای در اندروید ۸ و ۹ باید گوشی موبایل خود را روت کنیم. اما در اندروید ۱۰ نیازی به این کار نیست و می توان با طی کردن مراحل زیر رمز وای فای را پیدا کرد:

مرحله ۱: وارد بخش تنظیمات یا Settings موبایل خود شوید.

مرحله ۲: در این مرحله بخش Network & Internet یا شبکه و اینترنت را باز کنید و روی شبکه ی وای فایی که به آن متصلید، تپ کنید.

مرحله ۳: در کنار گزینه connection یا اتصال، روی آیکون چرخ دنده ضربه بزنید.

مرحله ۴: در این قسمت گزینه ی Share یا اشتراک گذاری را انتخاب کنید و سپس رمز وای فای را در زیر کد QR مشاهده کنید.

در نظر داشته باشید که شما نمی توانید رمز را در کلیپ بورد خود ذخیره کنید اما می توانید آن را به صورت دستی کپی نمایید و در جای دیگری جای گذاری کنید. علاوه بر آن می توان کد QR را توسط دستگاهی دیگر اسکن کرد.

همان طور که گفته شد این قابلیت در اندروید ۸ و ۹ وجود ندارد و در صورتی که موبایل شما از اندروید ۸ و ۹ پشتیبانی می کند نمی توانید به این طریق رمز وای فای را پیدا نمایید و حتما باید گوشی موبایل خود را روت کنید.

بیشتر بخوانید: روت کردن گوشی های اندروید

پیدا کردن رمز وای فای در گوشی اندروید

نکات مهم در پیدا کردن رمز وای فای در اندروید

در پیدا کردن رمز وای فای در اندروید تنها می توانید رمز وای فایی که به آن متصل هستید یا در محدوده ی آن قرار دارید را مشاهده کنید و نمی توان خارج از محدوده ی وای فای، رمز آن را مشاهده کرد. در واقع می توان گفت که امکان مشاهده ی رمز وای فایی که در گذشته به آن ها متصل شده اید، خارج از منطقه ی پوشش امکان پذیر نمی باشد. با این تفاسیر شما نمی توانید در مکانی دیگر و خارج از محدوده پوشش وای فای رمز آن را به دست آورید. در نسخه ۸ و ۹ اندروید این قابلیت به علت مسائل امنیتی حذف شده اما با توجه به این که این یک نیاز در گوشی اندرویدی است در نسخه ۱۰ در دسترس کاربران قرار گرفت. ممکن است شما از نسخه ۸ یا ۹ اندروید استفاده کنید، به این ترتیب می‌توانید با روت کردن گوشی خود رمز وای فای را پیدا کنید اما این عمل توصیه نمی شود چرا که روت کردن گوشی اندرویدی در کنار مزیت های خود دارای معایبی هم می باشد و امنیت موبایل شما کاهش پیدا می‌کند. جالب است بدانید که کد QR که در نسخه اندروید ۱۰ قابل مشاهده است، در هر گوشی دیگری از جمله آیفون یا اندروید پایین تر قابل استفاده می باشد. به این ترتیب به صورتی که شما رمز وای فای را داشته باشید می توانید آن را با کاربران اپل یا اندروید با نسخه پایین تر به اشتراک بگذارید تا آن ها نیز از آن استفاده کنند.

بیشتر بخوانید: مشکل عدم اتصال و عدم نمایش وای فای اندروید و راه حل آن | آموزش اندروید

پیدا کردن رمز وای فای در آیفون

سیستم عامل ios امکان مشاهده رمز وای فای را برای کاربران ایجاد نمی کند و به همین علت در این سیستم عامل نمی توان به راحتی رمز وای فای را پیدا نمود. اما در گوشی های اپل با استفاده از روشی می توان رمز وای فای را اشتراک گذاری کرد. البته برای پیدا کردن رمز وای فای در آیفون و اشتراک گذاری آن گوشی شما و کسی که قصد دارد به این شبکه وای فای متصل شود باید دارای نسخه ۱۱ یا جدید تر از آن باشد. برای اشتراک گذاری رمز وای فای در گوشی های آیفون با سیستم عامل macOS High Sierra یا نسخه ی  جدیدتر مراحل زیر را طی کنید:

مرحله ۱: ابتدا در نظر بگیرید که اپل آی دی کسی که می خواهد به شبکه وصل شود باید در گوشی هوشمندی که رمز را به اشتراک می گذارد در قسمت مخاطبان ذخیره شده باشد.

مرحله ۲: بلوتوث هر دو دستگاه را روشن کنید و دو دستگاه را نزدیک به هم قرار دهید.

مرحله ۳: با گوشی موبایلی که قصد دارد رمز را دریافت کند به شبکه ای که قصد اشتراک گذاری آن را دارید وصل شوید.

مرحله ۴: پنجره ای در آیفون شما با نام Share Your Wi-Fi باز می شود که باید در آن روی گزینه Share Password ضربه بزنید.

مرحله ۵: به این ترتیب رمز از گوشی شما به دیگر گوشی موبایل منتقل می شود و شما در نهایت باید روی گزینه Done ضربه بزنید.

امیدواریم این مقاله مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد. از همراهی شما سپاس گزاریم و روز های خوشی را برایتان آرزومندیم.

پیدا کردن رمز وای فای در گوشی آیفون