شبکه چیست؟ | تاریخچه و مفهوم شبکه کامپیوتری چیست؟

network-icon

شبکه کامپیوتری چیست؟

شبکه کامپیوتری چیست؟ به اتصال 2 یا چند کامپیوتر به هم که بتوانند اطلاعاتی را به اشتراک بگذارند ، بازی کنند ، به طور مستقیم بر روی یک پروژه کار کنند و … را شبکه می گویند.

همچنین می توانید از مطلب رایانه کمک ارزان هم استفاده کنید

به طور ساده به اتصال 2 کامپیوتر با هم شبکه می گویند.

تاریخچه شبکه کامپیوتری

اولین بار در زمان جنگ جهانی دوم که روسیه در حال موشک فرستادن بود و خیلی پیشرفت کرده بود آمریکا گفت یکاری کنیم که بتوانیم در سطح اطلاعاتی ارتباطات بهتری داشته باشیم ، اولین بار پروژه شبکه یک پروژه نظامی و امنیتی بود که در DOD  ( وزارت دفاع آمریکا ) شکل گرفت .

 

شبکه کامپیوتری سراسری

 

برای اینکه خودشان را از لحاظ ارتباطی ارتقا بدهند این پروژه را در سطح اطلاعاتی به دانشگاه MIT که بهترین و برجسته ترین دانشگاه آمریکاست دادند. این دانشگاه شبکه را روی این پروژه که ARPA نام داشت تحقیق و بررسی کرد و توانست یک بسته ای که بتوانید جا به جا شود را بوجود آورد ( منظور از بسته یک سیگنال الکترونیکی است که از یک طرف کابل به طرف دیگر کابل منتقل می شود . )

در نتیجه شبکه به وجود آمد اما در حوضه نظامی و اطلاعاتی بود و به صورت محرمانه ، وقتی این پروژه از حالت نظامی و اطلاعاتی خارج شد سه تا شرکت بودند به نام های Intel , Dec , Xerox  آمدند دانش شبکه را گرفتند و گسترش دادند مخصوصا شرکت Xerox که آزمایشگاه پیشرفته ای برای تحقیقات علمی داشت .

این سه شرکت توانستند شبکه را به آن شکلی که ما امروز می شناسیم بوجود بیاورند اسم آن چیزی که به وجود آوردند را گذاشتند Ethernet .

 

شبکه چیست؟ شبکه کامپیوتری

 

تاریخچه OSI

DOD  وقتی شبکه را شکل داد با یک قانونی صحبت می کرد فعلا به آن قانون DOD   می گوییم که وقتی بخواهیم در یک شبکه Send  و Receive داشته باشیم یک قانونی برایش بگذاریم. این سه شرکت نیاز به یک قانون داشتند .چون هر کدام قانون خودشان را می گفتند و نمی توانستند با هم سازگاری داشته باشند نیاز بود که این سه شرکت بیایند و یک حرف مشترک بزنند از آنجاییکه با هم تفاهم نداشتند از شرکت ISO که کارش ساختن استاندارد است خواستند یک قانون مشترک تعریف کند این شرکت یک مدل تعریف کرد به نام استاندارد OSI .

 

شبکه کامپیوتری چیست

 

* دیدی که از OSI باید داشته باشیم خیلی مهم است. اگر OSI را فهمیدیم می توانیم Network کار خوبی شویم اگر این قسمت را نفهمیدیم در زمینه Network هیچی نمی شویم.

 

 ” جهت آموزش های شبکه بر روی لینک کلیک کنید “