آموزش کامل کار با لایه های فتوشاپ

complete-tutorial-working-with-photoshop-layers-pic-7

یکی از مهم ترین مواردی که در هنگام کار با فتوشاپ لازم است به آن توجه داشته باشید، لایه های ایجاد شده در فتوشاپ می باشد. در صورتی که نتوانید با این لایه ها به درستی کار کنید مطمئناً در هنگام کار با فتوشاپ به مشکل برخواهید خورد. به همین علت در این مطلب قصد داریم تا آموزش کامل کار با لایه ها در فتوشاپ را به شما همراهان محترم آموزش دهیم. در صورتی که این مطلب را به طور کامل مطالعه کنید، می توانید به راحتی با لایه های فتوشاپ کار کرده و هر گونه تغییر مورد نظر خود را اعمال کنید.

بیشتر بخوانید: معرفی قابلیت های مخفی در فتوشاپ

نحوه اضافه کردن لایه های فتوشاپ و کپی کردن آن ها

لایه های فتوشاپ اجزای تشکیل دهنده عکس هایی هستند که در این فضا ادیت می دهید. در واقع عکس، نوشته یا طرحی که در صفحه اضافه می کنید به صورت یک لایه در نظر گرفته خواهد شد. شما می توانید لایه ها را با یکدیگر ادغام کرده یا یکی را بالا یا پایین دیگری قرار دهید. علاوه بر آن می توانید لایه های جدیدی را اضافه کنید. در ادامه روش کار با این لایه ها آموزش داده خواهد شد.

اضافه کردن لایه جدید

برای اضافه کردن یک لایه جدید ساده ترین راه استفاده از کلید های ترکیبی CTRL + N در ویندوز و  SHIFT + COMMAND + N در مک می باشد. همچنین می توانید از نوار بالای صفحه گزینه Layer را انتخاب کرده و تغییرات مورد نیاز را اعمال کنید.

لایه های فتوشاپ - عکس یک

کپی کردن لایه

در صورتی که قصد دارید تا لایه ای را کپی کنید ابتدا آن را از قسمت چپ انتخاب کنید و سپس در بخش Layer گزینه Duplicate Layer را انتخاب نمایید.

بعد از آن پنجره ای باز خواهد شد که در آن می توانید نام لایه جدید را انتخاب کنید.

لایه های فتوشاپ - عکس دو

نحوه باز کردن قفل لایه ها

به طور معمول برخی از لایه ها در فتوشاپ قفل هستند و به این صورت نمی توان برخی از تغییرات مورد نیاز را اعمال کرد. برای باز کردن قفل لایه ها می توانید در بخش Layer مانند تصویر زیر، روی لایه مربوطه دو بار کلیک کنید تا قفل لایه باز شود.

لایه های فتوشاپ - عکس سه

در نظر داشته باشید که امکان قفل کردن مجدد لایه ها وجود دارد. برای این کار می توانید لایه های مورد نظر را انتخاب کرده و در انتها روی آیکون lock که در بالای پنل لایه ها قرار گرفته ضربه بزنید.

لایه های فتوشاپ - عکس چهار

بیشتر بخوانید: افزایش کیفیت عکس در فتوشاپ

نحوه ادغام و ایجاد تغییرات در لایه های فتوشاپ

ادغام لایه ها در فتوشاپ

در صورتی که بخواهید چند لایه را با یکدیگر ادغام کنید ابتدا لازم است تا آن ها را در قسمت پنل لایه ها انتخاب کنید. سپس می توانید کلید های ترکیبی Ctrl + E را در ویندوز با یکدیگر بگیرید و لایه ها را یکی کنید. علاوه بر آن در مک نیز می توانید از کلید های ترکیبی CommAND+E استفاده نمایید. در صورتی که قصد داشته باشید تا لایه های فتوشاپ را از یکدیگر جدا کنید می توانید وارد منو Select شوید و سپس گزینه Isolate Layers را انتخاب کنید. این گزینه بسیار کارآمد خواهد بود و مطمئناً به کارتان خواهد آمد.

انتخاب لایه در فتوشاپ

برای انتخاب لایه تنها کافی است تا در بخش پنل لایه ها روی آن کلیک نمایید و سپس تغییرات مورد نظر را اعمال کنید.

برای انتخاب چند لایه به طور همزمان دستتان را روی کلید Ctrl قرار دهید و سپس لایه های مورد نظر را با استفاده از نشانگر ماوس انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید: آموزش ریست کردن نوار ابزار فتوشاپ

تغییر سایز لایه

برای این کار ابتدا یکی از لایه ها را انتخاب کنید و سپس کلید های ترکیبی Ctrl + T را بگیرید و به این صورت سایز لایه را تغییر دهید. در این صورت اگر می خواهید ترکیب عکس به هم نریزد ابتدا کلید Shift را بگیرید و سپس لایه را کوچک یا بزرگ کنید.

تغییر رنگ لایه

برای تغییر رنگ لایه مورد نظر می توانید ابتدا آن را انتخاب کرده و سپس از ابزار Layer style استفاده کنید. برای دسترسی به این ابزار روی لایه مورد نظر دبل کلیک نمایید. حال با به کارگیری Color overly رنگ لایه را تغییر دهید.

لایه های فتوشاپ - عکس شش

امیدواریم این مقاله مورد توجه شما همراهان محترم قرار گرفته باشد. از همراهی تان سپاس گزاریم و برایتان آرزوی سلامتی و شادی فراوان داریم.