آموزش کامل ساخت ویندوز ۱۱ بوتیبل و نصب آن با استفاده از فلش

complete-tutorial-making-windows-11-bootable-and-installing-it-using-flash-pic-6

بسیاری از کاربران ویندوز علاقمند به استفاده از جدید ترین نسخه آن یعنی ویندوز ۱۱ می باشند ؛ چرا که این نسخه ویندوز از رابط کاربری و امکانات بسیار خوبی برخوردار است. در واقع طراحی جذاب و منحصر به فرد ویندوز ۱۱ نسبت به نمونه‌ های قبلی ویندوز باعث شده تا تمایل افراد به استفاده از آن دو چندان شود و بسیاری از کاربران نسبت به بروز رسانی سیستم عامل ویندوز خود به ویندوز ۱۱ اقدام کنند. در اکثر مواقع افراد جهت نصب ویندوز از DVD کمک می‌ گیرند اما گاهی این امکان فراهم نیست و باید از روش‌ های دیگری برای نصب ویندوز استفاده کرد. در حال حاضر ایجاد نسخه بوتیبل ویندوز در USB مناسب ترین روش برای هنگامی است که امکان نصب ویندوز از طریق DVD و… وجود ندارد. در ادامه مطلب با آموزش ساخت ویندوز ۱۱ بوتیبل و نصب آن با استفاده از فلش همراه ما باشید.

بیشتر بخوانید: آموزش رفع ارور IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL در ویندوز

مرحله اول ساخت ویندوز ۱۱ بوتیبل و نصب آن با استفاده از فلش

ساخت ویندوز ۱۱ بوتیبل و نصب آن با استفاده از فلش یکی از بهترین شیوه های نصب این سیستم عامل می باشد. در واقع نسخه Bootable که در فلش ایجاد شده است ، به دلیل قابل حمل بودن و انعطاف پذیری زیاد از هر جهت نسبت به نصب از طریق DVD برتری دارد. در وهله اول شاید این کار کمی سخت و دشوار به نظر برسد اما با وجود نرم‌ افزار های مختلف می‌ توانید به سادگی نسخه بوتیبل ویندوز را ایجاد کنید. برای این کار به فایل iso ویندوز ۱۱ ، یک فلش با حداقل حجم ۸ گیگابایت و کامپیوتری با سیستم عامل ویندوز احتیاج دارید.

در مرحله اول برای ساخت بوتیبل ویندوز ۱۱ وارد سایت Rufus.ie شوید و آخرین نسخه Rufus را دانلود نمایید.

مرحله نهایی ساخت ویندوز 11 بوتیبل و نصب آن با استفاده از فلش

بعد از اتمام فرآیند دانلود دوبار روی فایل کلیک کنید تا اجرا شود. توجه داشته باشید که Rufus از نسخه قابل حمل برخوردار است و نیازی به نصب آن نمی باشد. بعد از این کار فلش خود را به کامپیوتر متصل کنید. بهتر است که در این مرحله فلش شما تنها درایو خارجی باشد که به کامپیوتر متصل است تا Rufus به صورت خودکار آن را انتخاب کند. با این حال اگر چنین شرایطی وجود ندارد از بخش Device درایو مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

سپس گزینه Boot selection را روی حالت Windows 11 ISO file تنظیم کنید و روی SELECT کلیک نمایید.

آموزش کامل ساخت ویندوز 11 بوتیبل و نصب آن با استفاده از فلش

با این کار در بخش Image option دو گزینه به شما نمایش داده می شود. لازم به ذکر است که گزینه Standard Windows Installation هنگامی مورد استفاده قرار می ‌گیرد که دستگاه شما برای نصب ویندوز روی دیسک های دیگر استفاده می شود و گزینه Windows To Go برای زمانی است که ویندوز را مستقیماً در دستگاه خود اجرا خواهید کرد.

بیشتر بخوانید: آموزش شخصی سازی و تغییر نمای ظاهری ویندوز ۱۰

مرحله دوم ساخت ویندوز ۱۱ بوتیبل و نصب آن با استفاده از فلش

در ادامه مرحله اول ساخت ویندوز ۱۱ بوتیبل و نصب آن با استفاده از فلش اقدامات زیر را انجام دهید. بعد از انجام مراحلی که در قسمت قبل به آن اشاره نمودیم ، دکمه Windows+R را فشار دهید و در کادر نمایش داده شده عبارت msinfo32 را جای گذاری کنید. سپس روی دکمه  Okکلیک نمایید تا از حالت BIOS دستگاه مورد نظر مطلع شوید. برای این کار بخش BIOS Mode را بیابید و عبارت مقابل آن را که UEFI یا Legacy خواهد بود چک کنید.

روش ساخت ویندوز 11 بوتیبل و نصب آن با استفاده از فلش

سپس مجدداً به Rufus مراجعه کنید و در صورتی که گزینه BIOS Mode روی حالت Legacy قرار داشت ، از بخش Partition Scheme گزینه MBR را انتخاب نموده و اگر BIOS Mode روی حالت UEFI تنظیم شده بود ، گزینه GPT را انتخاب نمایید.

آموزش نحوه ساخت ویندوز 11 بوتیبل و نصب آن با استفاده از فلش

با انجام این مراحل Rufus به طور خودکار برای Volume label نامی انتخاب می کند که در صورت تمایل می توانید آن را تغییر دهید. سپس اگر پارتیشن GPT را انتخاب نمودید ، در بخش File System گزینه FAT32 را برگزینید و در غیر این صورت NTFS را انتخاب نمایید.

در ادامه روی زبانه Show advanced format options بزنید و تیک گزینه های Create extended label and icon files ، Quick Format و Check device for bad blocks را فعال کنید.

مرحله اول ساخت ویندوز 11 بوتیبل و نصب آن با استفاده از فلش

سپس به منظور فرمت کردن فلش برای نصب ویندوز ۱۱ روی دکمه Start کلیک نمایید و بعد از باز شدن صفحه جدید Ok را بزنید. لازم به ذکر است که با این کار تمام داده ها و فایل های ذخیره شده در فلش پاک خواهند شد. بعد از این کار صبور باشید تا فرآیند ساخت ویندوز ۱۱ برای فلش به اتمام برسد.

پیشنهاد می شود مطلب آموزش روش نصب ویندوز روی سیستم عامل اندروید را نیز مورد مطالعه قرار دهید.

مرحله نهایی ساخت ویندوز ۱۱ بوتیبل و نصب آن با استفاده از فلش

بعد از انجام دو مرحله قبلی در ادامه روش ساخت ویندوز ۱۱ بوتیبل و نصب آن با استفاده از فلش ، USB خود را به سیستم متصل نمایید و آن را ری استارت کنید. در هنگامی که لوگوی برند نمایش داده شد ، با توجه به مدل و نوع کامپیوتر خود دکمه F2 یا F12 را فشار دهید. با این کار صفحه بوت برای شما باز خواهد شد که باید گزینه USB را انتخاب کنید و سپس دکمه Enter را بزنید.

مشاهده خواهید کرد که صفحه نصب ویندوز ۱۱ باز می شود. زبان خود را تعیین کنید و در آخر روی گزینه Install Now کلیک نمایید. با این کار دو گزینه با عنوانUpgrade و Custom برای شما فعال خواهد شد.

در صورتی که تمایل دارید اطلاعات ویندوز قبلی محفوظ بماند گزینه Upgrade را انتخاب کنید و در غیر این صورت روی Custom بزنید. در ادامه صفحه پارتیشن بندی دیسک باز می شود که طبق سلیقه خود می ‌توانید آن را تغییر دهید. بعد از اینکار روی Next کلیک کنید تا فرایند نصب آغاز شود. بعد از اتمام این مرحله باید وارد اکانت مایکروسافت خود شوید. در صورتی که پیغامی با عنوان Product Key دریافت نکردید یعنی تمام مراحل را را به درستی انجام داده اید.