آموزش کار با دستگاه خودپرداز

atm-training-pic-1

دستگاه ATM یا خودپرداز برای انجام بسیاری از امور بانکی به کار می رود و هنوز هم با وجود ارائه اپلیکیشن های مختلف و همراه بانک ها بسیاری از خدمات مانند برداشت پول تنها با دستگاه ATM انجام خواهند شد. با این وجود هنوز برخی از افراد نمی توانند به درستی از این دستگاه استفاده کنند و این مسئله باعث می ‌شود تا مجبور باشند از دیگران کمک بگیرند. به همین علت در ادامه این مطلب قصد داریم تا آموزشی در جهت کار با دستگاه خودپرداز به شما عزیزان ارائه دهیم. با مطالعه این مطلب به صورت کامل می توانید به راحتی از این دستگاه استفاده کرده و نیازی به کمک گرفتن از دیگران نداشته باشید.

بیشتر بخوانید: نحوه اتصال گوشی به ضبط ماشین

بررسی اجزای دستگاه خودپرداز

در هنگام کار با دستگاه خودپرداز با اجزای گوناگونی رو به رو می شوید که با کمک آن ها می توانید عملیات مورد نظر خود را انجام دهید. مهمترین بخش این دستگاه صفحه کلید ها هستند که شامل کلید اعداد و ۴ کلید برای موارد دیگر می باشند. به طور معمول روی صفحه کلید از کلمات فارسی استفاده شده اما در غیر این صورت می توانید با توجه به رنگ های کلید ها کارایی آن ها را تشخیص دهید. در واقع رنگ قرمز که به طور معمول در بالاترین قسمت قرار می گیرد برای انصراف عملیات، رنگ زرد که در بیشتر مواقع بعد از کلید انصراف قرار می‌گیرد برای تصحیح و رنگ سبز که در پایین ترین قسمت است برای ثبت و یا انجام ادامه مراحل به کار می رود. بنابراین شما می توانید با وارد کردن رمز خود و فشردن کلید ثبت یا رنگ سبز به مرحله بعد بروید، در صورت نیاز به تصحیح شماره وارد شده رنگ زرد را انتخاب کنید. علاوه بر آن در صورتی که از انجام عملیات منصرف شده اید می توانید دکمه قرمز رنگ را بفشارید. در رابطه با کلید های شماره احتیاجی به توضیح نخواهد بود و مطمئناً تمامی شما در رابطه با کارایی آنها اطلاعات کامل دارید. علاوه بر صفحه کلید معرفی شده در کنار صفحه نمایش دستگاه ATM نیز ۸ دکمه وجود دارد که ۴ تای آن ها در سمت چپ و ۴ تای دیگر در سمت راست قرار دارند. به طور معمول این دکمه ها برای موارد متعددی استفاده می شوند که در حین انجام عملیات؛ کاربرد هر دکمه در کنارش نوشته می شود. بنابراین با انتخاب دکمه مورد نظر خدمتی که در کنارش نوشته شده برای شما انجام خواهد شد.

آموزش استفاده از صفحه کلید خودپرداز

بیشتر بخوانید: آموزش دریافت کد پستی

معرفی قسمت های مختلف دستگاه خودپرداز

همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید در دستگاه خودپرداز قسمت های مختلفی وجود دارد. در قسمت بالا صفحه نمایش وجود دارد که دقیقا روبروی شما قرار می‌گیرد و می‌توانید مراحل انجام کار را در آن مشاهده کنید. همچنین از چهار دکمه‌ای که در سمت راست و چپ آن وجود دارد برای انجام خدمات گوناگون می‌توانید استفاده نمایید.

در قسمت پایین صفحه نمایش محلی برای دریافت وجه نقد وجود دارد که از آن قسمت می‌توانید وجه نقد خود را دریافت نمایید.

در روبروی شما و سمت راستتان ۲ خروجی قرار گرفته که خروجی اول برای دریافت رسید و خروجی دوم برای ورود و خروج کارت بانکی می‌باشد. شما می توانید کارت خود را از قسمتی که دارای فلش است وارد دستگاه کرده و به این ترتیب عملیات بانکی را آغاز کنید.

دستگاه خودپرداز - معرفی قسمت های مختلف

در اولین مرحله لازم است تا کارت خود را به صورت صحیح وارد کنید و بعد از آن زبان مورد نظر را انتخاب نمایید. برای انتخاب زبان روی دکمه کناری آن ضربه بزنید.

دستگاه خودپرداز - صفحه نمایش

بیشتر بخوانید: نحوه خرید بسته اینترنت همراه اول و ایرانسل

بعد از آن صفحه برای شما نمایش داده می شود که نیاز است تا رمز اول کارتتان که دارای ۴ رقم است را وارد نمایید. سپس روی دکمه ثبت یا سبز رنگ ضربه بزنید.

به این ترتیب در صفحه نمایش عملیاتی که قادر به انجام آن خواهید بود نمایش داده می شود و در صورتی که انجام عملیاتی ممکن نباشد رنگ آن به رنگ خاکستری یا طوسی تغییر می‌کند. شما می‌توانید با استفاده از این دستگاه عملیات اعلام مانده حساب، تغییر رمز، دریافت وجه، انتقال وجه و… را انجام دهید. برای انتخاب هر کدام از این عملیات روی دکمه کناری اش ضربه بزنید.

بعد از آن با توجه به توضیحاتی که نوشته شده می‌توانید مراحل را به راحتی طی کرده و در نهایت رسید دریافت کنید.