راهکار های عیب یابی گوشی اندروید

android-phone-troubleshooting-solutions-pic-1

پس از مدتی که از استفاده از گوشی های اندرویدی می‌ گذرد ممکن است مشکلات مختلفی از قبیل خاموش شدن ناگهانی ، ریستارت شدن خودکار ، زنگ نخوردن گوشی موبایل ، عدم اتصال به اینترنت ، باز نشدن برنامه های مختلف و… ایجاد شود. در واقع بسیاری از این مشکلات کاملاً عادی بوده و می ‌توان با استفاده از راهکار هایی از جمله عیب یابی و تست سلامت گوشی موبایل این مشکلات را رفع نمود. برای این کار می ‌توانید از روش هایی که در ادامه ارائه می شوند استفاده نمایید. در واقع ما قصد داریم تا در ادامه این مطلب تمامی راهکار ها و روش های عیب یابی گوشی اندروید را به شما کاربران گرامی آموزش دهیم. امیدواریم به این صورت بتوانید تمامی مشکلات ایجاد شده را رفع کرده و احتیاجی به خریداری گوشی‌جدید نداشته باشید.

بیشتر بخوانید: بررسی دلایل و روش های حل مشکل ویبره بی دلیل گوشی موبایل

روش های ساده عیب یابی گوشی اندروید

برای عیب یابی گوشی اندروید راهکار های بسیار ساده ای وجود دارد. برای مثال اگر حس می کنید که باتری گوشی تان دیر شارژ شده و یا سریع خالی می شود بهتر است تا از یک شارژر و همچنین کابل شارژ دیگر برای بررسی این مشکل استفاده کنید. در صورتی که به این ترتیب مشکل رفع شد ، مطمئناً کابل شارژ یا آداپتور شارژرتان دچار مشکل شده است. همچنین برای رفع برخی از مشکلات نرم افزاری می توانید گوشی موبایل خود را ری استارت کرده و پس از آن بررسی نمایید که همچنان مشکلات مختلف وجود دارند یا خیر. در کنار آن پاک کردن داده های اضافی گوشی موبایل و افزایش فضای خالی حافظه نیز باعث سرعت بالا تر گوشی و همچنین رفع مشکلات احتمالی می شود. اما در صورتی که نتوانستید با استفاده از این راهکار ها مشکلات موبایلتان را رفع کنید ، بهتر است تا حتماً به یک تعمیرکار و یا شرکت گارانتی کننده گوشی موبایل خود مراجعه کرده و از آن ها بخواهید تا مشکل را بررسی نمایند. در واقع ممکن است بتوانید با استفاده از راهکار هایی مشکلات نرم ‌افزاری را رفع کنید اما مطمئناً رفع مشکلات سخت افزاری احتیاج به دسترسی به یک متخصص خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: راه های رفع مشکل ریستارت شدن خودکار گوشی موبایل

استفاده از کدهای مخفی برای عیب یابی گوشی اندروید

کد عیب یابی #*۰#*

برای عیب یابی گوشی اندروید می توانید از کد های مخفی مختلفی که وجود دارد استفاده نمایید. در واقع به این صورت می ‌توانید بررسی کنید که آیا ویبره گوشی ، دوربین ، صفحه اصلی ، بلندگو و… دارای مشکل هستند یا خیر؟ برای این کار کد #*۰#* را در گوشی موبایل خود شماره گیری کنید.

عیب یابی گوشی اندروید با استفاده از کد های دستوری مخفی

سپس منتظر بمانید تا صفحه جدیدی برایتان باز شود.

عیب یابی گوشی اندروید با استفاده از کد های مخفی

در این صفحه گزینه های مختلفی در اختیارتان قرار می گیرد و امکان تست موبایل برایتان فراهم می شود. در واقع شما می توانید با استفاده از گزینه های Red/Green/blue ، Black و Touch بررسی کنید که آیا پیکسل های سوخته و معیوب در صفحه گوشی وجود دارد یا خیر و همچنین تاچ گوشی را چک نمایید. همچنین می توانید با انتخاب دیگر گزین ها ؛ دکمه های جانبی گوشی ، دوربین ، سنسور ها ، تاچ صفحه و… را عیب یابی نمایید. در واقع از گزینه‌ Vibration برای بررسی ویبره گوشی می توانید استفاده کنید. گزینه ‌ Hall IC سنسورهای مغناطیسی را تست می کند. با انتخاب گزینه Sub Key دکمه های جانبی قابل بررسی هستند. Speaker اسپیکر را تست کرده و Sensor سنسور های مختلف گوشی از جمله سنسور شتاب را عیب یابی می کند. علاوه بر این ها برای تست دوربین جلو و عقب گوشی موبایل تان می توانید از Mega Cam و Front Cam استفاده نمایید.

برای بررسی هر یک از این موارد گزینه مورد نظر را انتخاب کنید تا وارد صفحه جدیدی شوید. برای مثال با انتخاب blue صفحه آبی رنگی برایتان باز می ‌شود و در صورتی که پیکسل سوخته و معیوبی وجود داشته باشد در این صفحه نمایش داده خواهد شد.

بررسی پیکسل های سوخته و معیوب گوشی اندروید

بیشتر بخوانید: راه های افزایش عمر گوشی موبایل و سایر گجت ها

اپلیکیشن عیب یابی گوشی اندروید

در صورتی که قصد عیب یابی گوشی اندروید را دارید می توانید در کنار کد دستوری بالا از نرم افزار TestM نیز استفاده کنید. در واقع این نرم ‌افزار راهکار بسیار مناسبی برای بررسی مشکلات نرم افزاری موجود در گوشی موبایل می باشد و استفاده از آن بسیار ساده خواهد بود. برای این کار ابتدا به دانلود برنامه TestM Hardware از طریق گوگل پلی بپردازید و سپس آن را روی گوشی موبایل تان نصب نمایید.

عیب یابی موبایل با استفاده از برنامه

حال باید به این برنامه اجازه دسترسی به قسمت های مختلف گوشی را بدهید ، چرا که تنها به این صورت می ‌توان به امکانات آن دسترسی پیدا کرد.

به این ترتیب وارد صفحه اصلی برنامه خواهید شد و می توانید با استفاده از ۴ گزینه ای که در این قسمت قرار گرفته گوشی موبایل خود را تست کنید.

در واقع گزینه Trade-in برای تست دکمه های گوشی موبایل ، سنسور اثر انگشت ، بلندگو ، دوربین و باتری گوشی می باشد.

در صورتی که هر یک از این گزینه ها تیک سبز دریافت کرد یعنی مشکلی وجود ندارد اما اگر ضربدر قرمز مشاهده کردید لازم است تا به حل مشکل در قسمت مشخص شده بپردازید.

پس از آن می توانید گزینه Insurance را انتخاب کنید تا مشکلات مربوط به صدا و اینترنت از جمله اسپیکر ، وای فای ، دوربین جلو ، بلندگو و میکروفون را بررسی نمایید.

اما اگر قصد بررسی کلی مشکلات نرم افزاری گوشی موبایل تان را دارید بهتر است تا گزینه Diagnostics را انتخاب کنید که تمامی موارد را به صورت یک جا ارزیابی کرده و سپس به سلامت گوشیتان نمره می دهد.