اضافه کردن واتر مارک در ورد | آموزش آفیس ورد

add-on-water-mark-on-word-pic5

حفظ نمودن حقوق مادی و معنوی هر اثری برای افراد از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است . یکی از قابلیت های شگفت انگیز ورد استفاده از واتر مارک بوده که می توانید با استفاده از آن ، از کپی شدن مطالبتان جلوگیری نمایید . واتر مارک ، نوشته یا تصویر ، لوگو و متون نامرئی است که در پس زمینه ی سند های ورد قرار می گیرد و از کپی برداری افراد سود جو جلوگیری خواهد نمود . سازمان های بزرگ معمولا از این روش برای حفظ آثار خود استفاده می کنند . در این مقاله از سایت برتر رایانه قصد داریم به شما عزیزان اضافه کردن واتر مارک در ورد را آموزش دهیم .

بیشتر بخوانید : تنظیم فاصله بین خطوط و سطر ها در ورد

آموزش اضافه کردن واتر مارک در ورد

اضافه کردن واتر مارک در ورد ، در نسخه های مختلف ورد ۲۰۰۷ ، ۲۰۱۰ ، ۲۰۱۳ و ۲۰۱۶ وجود دارد . برای اضافه نمودن watermark به اسناد خود ، مراحل زیر را اجرا نمایید.  ابتدا سند وردی که در نظر دارید را باز نموده ، سپس به تب page layout مراجعه نموده و در بخش  page background گزینه ی watermark را انتخاب نمایید . این مسیر برای ورد ۲۰۱۰ قابل اجرا بوده و در ورد های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۶  باید ابتدا به تب design مراجعه نمایید و گزینه ی watermark را در قسمت page background انتخاب کنید .

با انتخاب نمودن گزینه watermark کادر ایجاد شده به صورت پیش فرض ورد به زبان انگلیسی می باشد . این واتر های آماده کارایی زیادی را برای شما نخواهد داشت و بهتر که برای خود از واترمارک مخصوص استفاده نمایید .

برای انجام این کار در بخش watermark دو گزینه ی custom watermark  و remove watermark قرار داشته که باید گزینه ی coustom watermark را انتخاب کنید . در ورد های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۶ این گزینه با More Watermarks From Office.com شناخته شده است که می توانید به صورت آنلاین از آن استفاده نمایید . گزینه های مختلفی در این صفحه وجود دارد که به شما عزیزان امکان اضافه عکس  و متن را می دهد .

اضافه کردن واتر مارک در ورد - تصویر یک

بیشتر بخوانید : ایجاد فهرست بندی در ورد

استفاده از لوگو برای اضافه کردن واتر مارک در ورد

اگر بخواهید از عکس و یا تصویر پس زمینه برای اضافه کردن واتر مارک در ورد خود استفاده نمایید باید گزینه ی picture watermark را انتخاب کنید . با سه گزینه ی Select Picture، Scale و Washout می توانید تنظیمات مرتبط با تصویر مورد نظر خود را اضافه نمایید . انتخاب تصویر در واتر مارک این امکان را به شما می دهد که بتوانید از تصاویر و عکس ها موجود مورد نظر برای تصویر پس زمینه ی واتر مارک خود استفاده کنید . با کلیک نمودن روی select picture میتوانید فایل های موجود در سیستم خود را مشاهده نمایید .

اضافه کردن واتر مارک در ورد - تصویر دو

مقیاس یا scale این امکان را به شما می دهد که بتوانید به هر میزانی که در نظر دارید تصویر پس زمینه ی خود را به عنوان واتر مارک تنظیم نمایید . فلش کوچکی را در کنار گزینه scale مشاهده خواهید نمود که می توانید به راحتی تمام سایز ها را تغییر دهید . توجه داشته باشید که مقیاس واتر مارک به صورت خودکار تنظیم می شود به طوری که نصویر در بزرگترین حالت ممکن به صورت در متن قرار خواهد گرفت .

Washout قابلیت محو نمودن تصویر واترمارک را خواهد داشت . باید حتما تیک این گزینه را فعال کنید . در غیر این صورت عکس مورد نظرتان به همان صورتی که هست نمایش داده خواهند شد . در نهایت بر روی دکمه apply کلیک نموده و ok  را بزنید .

هم چنین بخوانبد : چند روش تبدیل فایل ورد به پی دی اف در کامپیوتر

استفاده از متن برای اضافه کردن واتر مارک در ورد

در صورتی که در نظر دارید از متن برای پس زمینه ی واترمارک استفاده نمایید ، باید گزینه ی text watermark را انتخاب کنید . با فعال نمودن تیک این گزینه زیر مجموعه های Language، Text، Font، Size، Color، Semitransparent و Layout فعال شده و می توانید از امکانات آن استفاده نمایید .

اضافه کردن واتر مارک در ورد - تصویر سه

شما می توانید با انتخاب نمودن Language تمامی زبان های موجود را مشاهده کنید و زبان مدنظر را انتخاب کنید .

در بخش text می توانید متن مورد خود را وارد نمایید و یا با کلیک نمودهن روی فلش کنار کادر از گزینه های پیش فرض استفاده نمایید .

Font  نیز نوع نوشتاری متن بوده که می توانید با استفاده از این گزینه نوع نوشته ها را انتخاب کنید .

Size نیز به شما این امکان را می دهد که بتوانید میزان سایز نوشته ی خود را تغییر دهید .

با کلیک نمودن روی color می توانید برای نوشت هی خود رنگ مورد نظر را انتخاب نمایید .

در صورتی که می خواهید متن نوشته شده ی شما محو شود می توانید از گزینه ی semitransparent را فعال نمایید .

روش قرار گیری متن  واترمارک در ورد متفاوت است و دارای گزینه های horizontal  و diagonal می باشد که می توانید با استفاده از آن ها به نوشته ی خود جهت بدهید .

برای حذف نمودن واترمارک نیز باید همان راه اضافه کردن واتر مارک در ورد را طی نمود و گزینه ی remove watermark  را انتخاب نمایید .

اضافه کردن واتر مارک در ورد - تصویر چهار