ورزش بانجی جامپینگ و شرایط لازم جهت انجام آن

sport-bungee-jumping-and-necessary-conditions-to-do-it-pic2

از پرطرفدارترین و هیجان انگیزترین تفریحات برای فصل تابستان انجام ورزش بانجی جامپینگ می باشد. در صورتی که از آن دسته افرادی هستید که ارتفاع برای تان معنایی ندارد و علاقه بسیار زیادی به پرواز کردن و دیدن مناظر از بالا دارید پیشنهاد می کنیم که یکبار این تفریح را امتحان کنید. بسیاری از افراد در رابطه با این تفریح هیجان انگیز شناخت کافی ندارند و قبل از امتحان کردن می‌خواهند که اطلاعات کاملی از آن و تجهیزات لازم داشته باشن تا حین امتحان کردن با مشکلی روبرو نشوند. در این مقاله میخواهیم در رابطه با این تفریح هیجان انگیز اطلاعات کاملی ارائه دهیم در ادامه با ما همراه باشید.

تعریف بانجی جامپینگ

پریدن از یک محل بلند نظیر پل، برج و یا سکوی بلند را ورزش بانجی جامپینگ میگویند که در آن از طریق یک طناب کشسان و ضخیم به محلی مناسب وصل می شوددید. در این تفریح می توانید سقوط آزاد را تجربه کنید و از طریق لوازم آن همچون طناب که شما را نگه دارد و پس از رها شدن به بالا بکشاند.

سکو های پرش مخصوص این تفریح و به نوعی ورزش هیجان انگیز از سازه های مخصوص و ساکن تشکیل شده است که نظیر پریدن از بالن، تله کابین و هلیکوپتر بسیار هیجان انگیز و فرح بخش می باشد. در تمامی کشور ها فعالیت تفریحی جذاب انجام می شود که در برخی از نقاط امکان انجام این کار بر فراز زیباترین جاذبه های گردشگری برای فرد فراهم شده است.

بسیاری از وب سایت ها با اجرای محدودیت هایی در پذیرش از لحاظ سن افراد و حداقل وزن را برای انجام این کار دارند و در کل می‌توان آن را در هر سنی امتحان نمود. با این حال بعضی از وبسایت ها محدودیت حداقل سن تا میانگین حدود ۱۴ سال را اعلام می نمایند.

این نوع فعالیت در دسته ورزش های اکستریم افراطی و مخاطره آمیز شناخته می شود که طرفداران زیادی به خصوص برای افرادی که علاقه به ماجراجویی و امتحان کردن چیزهای تازه دارند می باشد. در این نوع ورزش باید آمادگی کافی داشته باشید و از لحاظ جسمانی و سلامتی یک فرد سالم بوده و با داشتن یک کفش مناسب و مشارکت در جلسه های توجیهی ایمنی ریسک انجام آن را بپذیرید.

پیدایش بانجی جامپینگ و طراحی آن

این ورزش و فعالیت برای اولین بار در جزیره ای در اقیانوس آرام جنوبی انجام شده و بر حسب این افسانه زنی که از همسر خود به علت بد رفتاری فرار می کند و از درختی جهت پناه بردن بالا می رود. پس از آن که همسرش او را تعقیب و پیدا میکند همان زمان که مرد می خواست زن را بگیرد زن شاخه های انگور را در دورمچش می بندد و می پرد. در صورتی که همسر او می پرد که او را بگیرد اما به زمین میخورد و جان خود را از دست می دهد اما زن توسط این شاخه ها نجات پیدا میکند. از زمان پیدایش این افسانه مردان جزیره با پریدن از درخت و بستن شاخه ها دور مچ پا هایشان این فعالیت را تمرین کردند و به عنوان شیرجه زمینی هر ساله بین ماه آوریل و ژوئن انجام می شود.

پس از سال ها اولین بانجی جامپینگ در باشگاه ورزشی آکسفورد در آوریل ۱۹۷۲ میلادی تأسیس شد که در آن از اعضای باشگاه به طور غیرقانونی و نسبتاً آماده شاخه ها را به خود وصل کرده و می پریدند. این کار در دیگر شهرها همچون سانفرانسیسکو نیز انجام شد. این تلاش ها باعث شد تا این فعالیت رسانه‌ای شود تا اینکه در سال ۱۹۸۹ فرد نیوزلندی به نام هکت اولین مرکز تجاری ورزش بانجی جامپینگ جهان را در نیوزلند افتتاح نمود.

سوالات متداول در رابطه با بانجی جامپینگ

 

اقدامات لازم جهت انجام بانجی جامپینگ چیست؟

ابتدا باید آرامش خود را حفظ کنید و دستان خود را دراز کنید و بکشید سپس آنها را خم کرده و بپرید.

برای غلبه به ترس خود از احساس سقوط آزاد لذت ببرید زیرا تنها چند ثانیه طول می کشد و سپس طناب کاملاً کشیده و به علت کشسانی کمی شما را بالا خواهد برد. پس از آن لحظاتی در انتهای طناب می چرخید  تا اینکه به سمت زمین هدایت شود امکان دارد بر روی سطح صاف مثل سگو، سطح صاف، ایربگ  یا به نقطه اول بازگردانده شوید.

انجام بانجی جامپینگ برای چه افرادی مناسب نیست؟!

به عنوان ورزشی فراگیر حتی افراد کم تحرک و دارای نقص عضو با محدودیت های حرکتی نیز می‌توانند آن را امتحان نمایند. حداقل وزن برای انجام این کار ۳۵ تا ۴۰ کیلومتر و حداکثر ۱۴۵ تا ۵۰ کیلوگرم می باشد. انجام این ورزش را به زنان باردار توصیه نمی کنیم و به طور کلی شرکت کننده باید سالم باشد و مشکلاتی نظیر سرما و مشکلات مفصلی یا بیماری قلبی نداشته باشد پیشنهاد می کنی پیش از مراجعه به مراکز این ورزش در رابطه با قوانین امتحانات سلامت افراد سوال نمایید.

بانجی جامپینگ چه محدودیت هایی دارد؟!

به هیچ عنوان نباید مواد مخدر یا الکل مصرف کرده باشد در غیر اینصورت اجازه شرکت در آن را ندارد در این ورزش بر سطح هوشیاری تا بالا باشد و به دستور های ایمنی ارائه شده توسط مربی توجه داشته باشید.