علت کار نکردن موس لپ تاپ چیست ؟

not-working-the-laptop-mouse-pc-bartar

دلایل بسیاری وجود دارد که شما هنگام کار کردن با لپ تاپ موس تان از کار بیافتد ، که می توان به دلیل وجود عیب های سخت افزاری و یا نرم افرازی است و نیاز به تعویض باتری و تعویض موس لپ تاپ نمی باشد . در این مقاله چند راهکار به کاربران ارائه می دهیم تا مشکل کار نکردن موس لپ تاپ شان حل شود .

هنگ کردن سیستم عامل

اولین کاری که هنگام خرابی موس و کار نکردن موس لپ تاپ  باید انجام شود این است که اطمینان یابید که سیستم عامل لپ تاپ تان فعال است و متوقف نشده است . گاهی هنگ کردن سیستم تان به دلیل متوقف شدن موس است . برای آنکه بدانید سیستم عامل تان فعال است دکمه ی Num Lock یا Scroll lock را بزنید در صورت خاموش و روشن شدن چراغ آن سیستم تان هنگ نکرده و فعال است در صورتی که با چند بار زدن این دکمه ها چراغ خاموش یا روشن می ماند در این صورت کامپیوتر تان هنگ کرده است و سیستم عاملتان غیر فعال شده است ،  در این مرحله سیستم خود را ریستارت نمایید و دوباره لپ تاپ موس را بررسی کنید .

چک کردن یو اس بی لپ تاپ

خرابی موس و کار نکردن موس لپ تاپ ممکن است به دلیل خرابی یو اس بی لپ تاپ باشد که در این صورت اگر پورت یو اس بی آسیب دیده باشد باید از بورد لپ تاپ خارج نمایید ، این کار باعث می شود کانکشن های دیتا و ولتاژ که باعث آسیب به لپ تاپ می شوند با یکدیگر تداخل پیدا نکند و از بروز مشکل شدید تر جلوگیری کند .

کار نکردن موس لپ تاپ

چک کردن  Device Manager و به روز رسانی درایور ها

گاهی ممکن است علت کار نکردن موس لپ تاپ مشکلات سخت افزاری باشد که در این صورت با استفاده از Device Manager  که می تواند جزئیات را برای شما توضیح دهد ، درایور های سخت افزار را شناسایی و بررسی نمایید و درایور های مربوط به موس لپ تاپ یا تاچ پد لپ تاپ را بروز رسانی نمایید .

برای انجام این عمل ابتدا از منوی استارت قسمت سرچ یا جست وجو عبارت Device Manager را تایپ و اینتر را بزنید .

در پنجره باز شده بر روی قسمت Mice and other pointing devices دو بار کلیک نمایید و با مشاهده تاچ پد بر روی آن کلیک راست کرده و گزینه به روز رسانی درایور تحت عنوان Update Driver Software را انتخاب کنید و سپس روی گزینه search automatically for updated driver software را زده تا عمل به روز رسانی انجام شود .

فعال / غیر فعال کردن تنظیمات موس

برای این کار ابتدا از قسمت سرچ منوی استارت عبارت change mouse setting را تایپ نمایید و اینتر را بزنید .

در پنجره ی باز شده یMouse Properteis  تنظیمات موس لپ تاپ یا تاچ پد پ تاپ پیدا نمایید .

گزینه ی Enable touchpad را انتخاب تا تنظیمات موس را فعال و بر روی Apply  و Ok انتخاب نمایید و دوباره امتحان کنید .

هم چنین در برخی لپ تاپ ها دکمه و یا کلید ترکیبی خاصی برای فعال و غیر فعال نمودن ماوس لپ تاپ وجود دارد نظیر دکمه ی touchpad یا کلید ترکیبیFn key  و Function key وجود دارد که با زدن چند بار کلید های مربوطه ماوس لپ تاپ را بررسی نمایید و ببینید مشکل حل شده است یا نه .

بررسی تنظیمات CMOS  / BIOS

یکی از علت های کار نکردن موس لپ تاپ تنظیمات سخت افزاری لپ تاپ است که معمولاً در BIOS یا CMOS ذخیره می شود که هنگامی سیستم را روشن کنید با زدن دکمه Delete  در اکثر لپ تاپ ها وارد COMS سیستم می شوید ، تنظیمات را بررسی کنید و تغییر دهید . بایوس را بررسی نمایید ممکن است موس لپ تاپ یا تاچ پد غیر فعال شده باشد در این صورت فعال نمایید .

در آخر اگر ماوس لپ تاپ تان کار نکرد در اینصورت ممکن است خراب شده باشد که باید موس خود را تعویض نمایید و یا برای رفع مشکل و راهنمایی بیشتر می توانید با کارشناسان ما در برتر رایانه تماس بگیرید .